Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości - stworzyliśmy dla Państwa zestaw najczęściej zadawanych pytań. Wyjaśniamy jak przebiega konsultacja oraz odpowiadamy na pytania powiązane.

1

Jak wyliczyć zwolnienie lekarskie wstecz?

Okres niezdolności do pracy może obejmować nie więcej niż 3 dni wstecz od dnia konsultacji z lekarzem. Zgłaszając się zatem do lekarza w piątek, zwolnienie można uzyskać od wtorku. Wyjątkiem jest zwolnienie od psychiatry, gdy ten podejrzewa zaburzenia psychiczne pacjenta, które mogły wpłynąć wcześniej na jego zdolność do oceny swojego postępowania.

2

Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie?

Maksymalnie lekarz każdej specjalizacji może wystawić L4 3 dni wstecz. Lekarz psychiatra w szczególnych przypadkach może wystawić jednak zwolnienie wstecz z dłuższym terminem – o jego długości podejmuje decyzję indywidualnie.

3

Ile trzeba przepracować, żeby móc iść na zwolnienie lekarskie?

Ważny jest czas ciągłego opłacania składki chorobowej. W przypadku umowy o pracę, gdzie składka chorobowa jest obowiązkowa, jest to 30 dni, a w przypadku umowy zlecenia lub działalności gospodarczej, gdzie składka chorobowa nie jest obowiązkowa, to 90 dni.

4

Ile trwa zwolnienie lekarskie przy zakrzepicy?

Czas trwania zwolnienia lekarskiego przy zakrzepicy bywa zróżnicowany i zależny jest od stanu zdrowia pacjenta, zaawansowania schorzenia i reakcji na leczenie. W niektórych przypadkach leczenie może trwać parę miesięcy.

5

Kto płaci za zwolnienie lekarskie?

W przypadku umowy o pracę na początku za zwolnienie lekarskie płaci pracodawca, a potem wypłaca je pracodawca lub ZUS. Granica przebiega między 33. a 34. dniem zwolnienia w roku kalendarzowym lub między 14. a 15. dniem zwolnienia w przypadku pacjentów po 50. roku życia. U osób dobrowolnie opłacających składki chorobowe (np. działalność gospodarcza i umowa zlecenie) to ZUS wypłaca zasiłek chorobowy.

6

Jak wygląda elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie elektroniczne jest odpowiednikiem wcześniej znanego zwolnienia papierowego i zawiera te same dane. Znaleźć można tam między innymi wszystkie niezbędne informacje do prawidłowego naliczania świadczeń chorobowych. Zawiera dane pacjenta i adres pobytu na zwolnieniu, a także kody literowe i liczbowe oraz numer statystyczny choroby. Nie wszystkie te dane trafiają natomiast do pracodawcy, w związku z ochroną danych osobowych. Pracodawca nie widzi np. numeru statystycznego choroby.

7

Kiedy szpital wystawia zwolnienie lekarskie?

Jeśli pacjent był hospitalizowany, zwolnienie L4 wystawiane jest nie później niż w ostatnim dniu pobytu w szpitalu, czyli w dniu wypisania pacjenta do domu. Jeśli pobyt w szpitalu będzie dłuższy niż 14 dni, zaświadczenie wypisuje się ubezpieczonemu co 14 dni, by móc prawidłowo naliczać i wypłacać świadczenia chorobowe za ten czas.

8

Kiedy zwolnienie lekarskie jest płatne 100%?

100% podstawy wymiaru wynagrodzenia przy zwolnieniu lekarskim przysługuje pacjentkom w ciąży. Taka wysokość świadczenia dotyczy również pacjentów z chorobą zawodową lub z niezdolnością do pracy mającą związek z wypadkiem w pracy bądź w drodze do pracy. Świadczenie chorobowe w wysokości 100% podstawy przysługuje również pacjentom poddającym się badaniom lekarskim dla dawców komórek, tkanek lub narządów bądź poddającym się zabiegom pobrania komórek, tkanek lub narządów.