Fizjoterapia to czynności mające na celu utrzymanie, rozwijanie oraz przywracanie czynności ruchowych pacjenta. Świadczenia w ramach fizjoterapii mogą być realizowane zarówno w warunkach domowych, jak i w warunkach ośrodka. Czy podczas rehabilitacji należy się L4 i jaki lekarz może wystawić L4 pacjentowi? Jaki jest zakres czynności fizjoterapeuty? Czy fizjoterapeuta może wystawić L4? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️
Czy fizjoterapeuta może wystawić L4 – co mówi prawo?
Fizjoterapeuci to osoby, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność. Czy fizjoterapeuta to lekarz? W myśl przepisów prawa fizjoterapeuta to osoba posiadająca wykształcenie medyczne, które uzyskała realizując program obejmujący przedmioty, których uczyli się również lekarze i pielęgniarki. Czy fizjoterapeuta może wystawić L4? Wielu pacjentów często prosi fizjoterapeutów o zwolnienie. Odpowiadając na pytanie, czy fizjoterapeuta może wystawić zwolnienie, należy pamiętać, że do wystawiania zwolnień uprawnieni są wyłącznie lekarze. Zgodnie z polskim prawem fizjoterapeuta nie może więc wypisać zwolnienia, jeśli pacjent go o nie poprosi. Fizjoterapeuta ma jednak prawo rozpocząć leczenie bez skierowania od lekarza, jeśli jest to leczenie prywatne. Będąc fizjoterapeutą, należy pamiętać o obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta. Inne obowiązki fizjoterapeuty związane są również z koniecznością przeprowadzenia wywiadu oraz badania jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Niekiedy z różnych przyczyn konieczne może okazać się zwolnienie lekarskie, które wynikać może zarówno z choroby, jak i z konieczności opieki nad chorą osobą. Wygodną opcją są zwolnienia L4 przez Internet. W celu ich otrzymania należy umówić się na konsultację online, która może mieć formę kontaktu telefonicznego lub telekonferencji z udziałem lekarzy. Innym sposobem jest wypełnienie zamieszczonego w Internecie formularza medycznego.
Czy podczas rehabilitacji pacjentowi należy się zwolnienie lekarskie?
Odpowiedź na pytanie, czy rehabilitant może wystawić L4, jest negatywna. Kolejna bardzo ważna kwestia obejmuje zagadnienie „rehabilitacja na kręgosłup a zwolnienie lekarskie pacjenta”. Czy na czas rehabilitacji przysługuje zwolnienie lekarskie? Wśród głównych przyczyn, które usprawiedliwiają pracownika podczas nieobecności w pracy, nie znalazła się rehabilitacja – pracodawcy nie mają więc obowiązku udzielać zwolnienia od pracy, np. w przypadku konieczności wykonywania ćwiczeń dotyczących kręgosłupa. Jeśli jednak pracownik otrzyma takie zwolnienie, pracodawca może potraktować okres rehabilitacji jako usprawiedliwioną, jednak nieodpłatną nieobecność w pracy. W takiej sytuacji do obowiązków pracownika nie należeć będzie jednak odpracowanie czasu, który poświęcił na niezbędne do powrotu do zdrowia zabiegi rehabilitacyjne.
Wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy, a pracodawca ma obowiązek wypłaty należnego jej wynagrodzenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o badania specjalistyczne, a także zabiegi potrzebne do powrotu do zdrowia, jeśli nie ma możliwości wykonywania ich poza godzinami pracy oraz o uzyskanie zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy.
L4 w czasie fizjoterapii — jak długo może trwać?
Świadczenia z zakresu fizjoterapii mogą być udzielane przez fizjoterapeutę po spełnieniu wymogów dotyczących uzyskania tytułu do wykonywania zawodu. Pozostając przy zagadnieniu, czy fizjoterapeuta może wystawić L4, nie jest możliwe wypisanie przez fizjoterapeutę L4 z pracy, czy też z zajęć wychowania fizycznego. Uprawnienia potrzebne do tego rodzaju czynności posiadają wyłącznie lekarze. Fizjoterapeuci posiadający tytuł magistra fizjoterapii z prawem do samodzielnego udzielania świadczeń fizjoterapeutycznych uprawnieni są natomiast do wystawiania zleceń na wyroby medyczne.
Obecnie w Polsce nie ma ograniczeń dotyczących liczby zajęć fizjoterapii w ramach NFZ. Czy podczas rehabilitacji można pracować? Jeśli chodzi o zagadnienie „rehabilitacja a chodzenie do pracy”, do przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy nie zalicza się rehabilitacji, z wyjątkiem osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z treścią ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest uprawniony do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni oraz do zwolnienia od pracy przez okres do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. W okresie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, jednak może ze zwolnienia skorzystać nie częściej niż raz w roku.