Czy psychiatra może wystawić L4? Zasady, praktyki

Dodano: 30.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
3.7
(27)

Psychiatra to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Do psychiatry pracownik może udać się, jeśli np. przez dłuższy czas dokucza mu smutek, apatia, ciągły lęk, poczucie winy i bezradność, permanentne uczucie napięcia, poza tym ma myśli samobójcze itd. Czy psychiatra może wystawić L4? Po szczegółowe informacje na ten temat zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Czy psychiatra może wystawić L4 – warunki otrzymania zwolnienia

Zarówno szybkie tempo życia, jak i ciągły stres oraz różne nieprzyjemne doświadczenia życiowe mogą wpływać negatywnie na pracowników, przez co mogą oni nieefektywnie wykonywać swoją pracę. W tej sytuacji rozwiązaniem może okazać się wizyta u psychologa w celu przeprowadzenia badań oraz konsultacji związanych z ich stanem zdrowia. Psychiatra, podobnie jak lekarz, może wprowadzać leczenie farmakologiczne, poza tym może wypisywać pacjentom recepty. Czy psychiatra może wystawić L4? Odpowiedź na pytanie, czy psychiatra prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie, jest twierdząca. Psychiatra, podobnie jak każdy lekarz, może wystawiać pracownikowi zwolnienie lekarskie z pracy. Uprawnień takich nie ma natomiast psycholog oraz psychoterapeuta. Czy każdy psychiatra może wystawić L4? Niezależnie od rodzaju konsultacji, każdy lekarz psychiatra może wystawić L4 o czasowej niezdolności do pracy np. z powodu wykrytej choroby psychicznej lub innych przesłanek.

Czytaj także:

Kiedy psychiatra daje L4? Warunkiem otrzymania zwolnienia przez pracownika jest stwierdzenie u niego przez psychiatrę problemów natury psychicznej, które są przeciwwskazaniem do wykonywania pracy. Innymi słowy – pacjent może przebywać na zwolnieniu wystawionym przez psychologa, jeśli jest niezdolny do wykonywania pracy. Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim może przebywać na zasiłku chorobowym przez 182 dni. Zgodnie z art. 8. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wyjątek stanowi ciąża i gruźlica – w tych przypadkach pracownikom przysługuje chorobowe przez okres 270 dni.

Jeśli pacjent ma problemy zdrowotne uniemożliwiające mu wykonywanie pracy, a osobisty kontakt z lekarzem ze względu na zły stan zdrowia nie jest możliwy, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Wystarczy wypełnić zgodnie z prawdą zamieszczony w Internecie formularz, by po dokładnej analizie przez lekarza uzyskać zwolnienie online.

Czy psychiatra może odmówić wystawienia L4?

Niezdolność do wykonywania pracy może wynikać zarówno z niedyspozycji fizycznej, jak i psychicznej. Celem zwolnienia lekarskiego jest umożliwienie pracownikowi powrotu do zdrowia i zapewnienie mu niezbędnego w trakcie choroby odpoczynku. Oprócz odpowiedzi na pytanie, czy psychiatra może wystawić L4, ważne jest także, na jak długo psychiatra może wystawić L4? Lekarz psychiatra może wystawić pracownikowi L4 oznaczające niezdolność do pracy na maksymalny okres 182 dni. W tym czasie pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, a następnie można starać się o świadczenia rehabilitacyjne, które mogą trwać maksymalnie przez okres 12 miesięcy. Wyjątkiem są pracownice będące w ciąży oraz pracownicy z gruźlicą – zgodnie z przepisami prawa mogą oni przebywać na zwolnieniu przez okres 270 dni.

Zwolnienie nie zawiera informacji takich jak rozpoznanie lekarskie oraz zalecane leczenie – pracodawca nie będzie więc wiedział, na co choruje pracownik. Zasadność przebywania pracownika na zwolnieniu może podważyć ZUS, przeprowadzając kontrole. Kontrola może być wszczęta również na wniosek pracodawcy.

Czy psychiatra może odmówić wystawienia zwolnień? Lekarz psychiatra nie może wystawić zwolnienia, jeśli pacjent jest zdrowy. Wystawienie zwolnienia przez lekarza może mieć miejsce, jeśli wystąpią ku temu przesłanki, poza tym lekarz powinien wcześniej zbadać stan zdrowia pracownika i na tej podstawie stwierdzić występujące u niego zaburzenia psychiczne.

Czy psychiatra przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie?

Zgodnie z przepisami prawa, każdy lekarz może wystawić zwolnienie wsteczne – maksymalnie do 3 dni wstecz. Czy psychiatra może wystawić L4 wstecz? Ze zwolnieniem wstecz wystawianym przez psychiatrę jest nieco inaczej. Jeśli lekarz psychiatra uzna to za zasadne, może wystawić zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 3 dni wstecz. Czy psychiatra może wystawić zwolnienie do przodu? Lekarz psychiatra ma prawo wystawić zwolnienie z późniejszym terminem. Dotyczyć to może sytuacji, w której np. bezpośrednio po dniu wizyty przypadają dni wolne od pracy lub badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Oceń tekst

Średnia ocen: 3.7 / 5. Liczba głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy