Jeśli chodzi o pojęcia „zwichnięcie a skręcenie”, różnią się one między sobą. Zwichnięcie kostki to uszkodzenie stawu, którego efektem jest utrata fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości, co powoduje uszkodzenia struktur stawowych. Skręcenie jest natomiast urazem dotyczącym tkanek miękkich, którego efektem jest przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stanie, czego objawem jest ostry ból stawu. Jak długo mogą utrzymywać się objawy skręcenia stawu? Ile l4 na skręcenie stawu skokowego może otrzymać pacjent? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️
Skręcenie stawu skokowego — jak długo utrzymują się objawy?
Jedną z najczęściej spotykanych kontuzji w obrębie kończyn dolnych jest skręcenie stawu skokowego. Do skręcenia stawu dochodzi znacznie częściej niż do złamania. Uraz ten dotyczy więzadeł, poza tym obejmuje także torebkę stawową. Jeśli chodzi o skręcenie kostki, objawy zawsze są bolesne oraz łatwe do rozpoznania. Bezpośrednio po skręceniu stawu skokowego pacjent odczuwać może piekący i ostry ból, który doskwierać może zarówno w ruchu, jak i w spoczynku. Jeśli u pacjenta zdiagnozowana zostanie skręcona kostka, opuchlizna może rozlewać się niemal na całą stopę, poza tym u części pacjentów może objąć nawet część łydki. W niedługim czasie wokół stawów pojawić się może krwiak, a także siniaki. W przypadku skręcenia stawu skokowego do innych objawów zalicza się także obrzęk, który może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy od urazu. Skręcenia stawu skokowego dzieli się na inwersyjne, ewersyjne oraz z odłamaniem awulsyjnym więzadła.
Skręcenie stawu skokowego – ile zwolnienia lekarskiego?
To, ile czasu goi się skręcenie stawu skokowego oraz ile L4 na skręcenie stawu skokowego może otrzymać pacjent, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania urazu. Wykonanie badań obrazowych (USG lub RTG) pozwala zaklasyfikować do jednej z trzech grup skręcenie kostki. Jak długo nie można chodzić, zależy od stopnia urazu. Wyróżnia się trzy stopnie urazów:
- I stopień – więzadła nie uległy uszkodzeniu, a jedynie rozciągnięciu. W tym wypadku pacjent może chodzić, jednak może odczuwać ból w okolicy kostki, poza tym pojawia się niewielki obrzęk w miejscu, w którym doszło do urazu.
- II stopień – następuje częściowe rozerwanie więzadeł. Przyczynia się to do tego, że pacjenci nie mogą chodzić lub mają ogromne trudności z chodzeniem, poza tym pojawiać się może rozległy obrzęk, a także krwiak.
- III stopnień – w tym przypadku dochodzi do poważnych uszkodzeń więzadeł, ponadto staw traci ruchomość, przez co pacjent traci zdolność do przemieszczania się. Pojawiające się dolegliwości bólowe są bardzo silne, poza tym dochodzi do tego rozległy obrzęk i krwiak.
Jeśli pacjent jest chory i potrzebne mu jest zwolnienie lekarskie, jednak z powodu złego stanu zdrowia stacjonarna wizyta u lekarza nie jest możliwa, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Lekarz może wystawić takie zwolnienie na podstawie przesłanego formularza medycznego, jeśli stwierdzi potrzebę jego wystawienia.
L4 na skręcenie stawu skokowego — jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać?
Często spotykanym urazem jest skręcenie kostki. Co robić w przypadku wystąpienia tego rodzaju urazu? Ortopeda zaleca przez pierwszych kilka dni stosowanie zasady RICE (rest – odpoczynek, ice – lód, compression – ucisk oraz elevation – uniesienie). Pamiętać należy o ograniczeniu aktywności do minimum (najlepiej, by chodzenie miało miejsce wyłącznie w sytuacjach tego wymagających, z pomocą kul). Sprawdzić się mogą także zimne okłady, które powinno się wykonywać przez dwie pierwsze doby po upadku, poza tym zaleca się stosowanie ortezy lub stabilizatora ortopedycznego. Kolejnym krokiem, jeśli wystąpi kontuzja stopy, jest utrzymywanie kończyny w górze co pozwala usprawnić obieg krwi. To, ile L4 na skręcenie stawu skokowego otrzyma pacjent, zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia stawu i dolegliwości towarzyszących temu uszkodzeniu.
Na jak długo można otrzymać zwolnienie lekarskie z powodu skręconego stawu skokowego?
Spuchnięta kostka po urazie może świadczyć o poważnym uszkodzeniu stawu, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawi się ból kostki, a pacjent nie będzie zdolny do poruszania się. Uszkodzony staw skokowy może doprowadzić do utraty sprawności i wykonywania ruchów – często stabilizuje się go, zakładając pacjentowi gips lub ortezy. Zerwane więzadła w kostce objawiać się mogą w postaci obrzęku okolic stawu, poza tym podczas ruchu stopą lub próbie jej obciążenia może pojawiać się silny ból. Ile L4 na skręconą kostkę może otrzymać pacjent? Jak zostało wspomniane wcześniej, jeśli u pacjenta zdiagnozowane zostanie skręcenie stawu skokowego, ile zwolnienia lekarskiego otrzyma, zależy od jego stanu zdrowia oraz od stopnia urazu. Jeśli chodzi o skręcone stawy, najczęściej wymagają one dalszego specjalistycznego leczenia, które uzależnione jest od rodzaju uszkodzenia stawu skokowego. Rozwiązaniem może okazać się laseroterapia lub krioterapia. Rzadko uraz jest wskazaniem do wykonania operacji.
Rehabilitacja dobierana jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, a szybko wdrożone leczenie może przyspieszyć gojenie oraz powrót do aktywności pacjenta. Rehabilitację lekarz zlecić może nawet na okres kilkunastu tygodni. W zależności od przyczyny i rodzaju uszkodzenia, na uszkodzony staw zaleca się różne ćwiczenia. Często zalecane są ćwiczenia statyczne, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie w obrębie goleni, poza tym wykonuje się ćwiczenia mięśni grupy tylnej goleni.
Ile płatne jest L4 z powodu skręconego stawu skokowego?
Uraz stawu skokowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Skręcenie śródstopia jest stanem, który wiąże się z uszkodzeniem torebki stawowej lub więzadeł. Jeśli u pacjenta wystąpi uraz kostki, konieczne może okazać się zwolnienie lekarskie, a także podjęcie leczenia, zwłaszcza jeśli pacjent nie jest w stanie chodzić. Skręcenie i naderwanie stawu skokowego jest urazem, który wyłącza pacjenta na jakiś czas z życia zawodowego. Ile L4 na skręcenie stawu skokowego może otrzymać pacjent? Wszystko uzależnione jest od stopnia uszkodzenia. Maksymalna długość L4 wynosi 182 dni w ciągu roku, natomiast w przypadku kobiet w ciąży oraz chorych na gruźlicę okres ten wynosi 270 dni.