Jak wygląda elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Dodano: 30.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
0
(0)

Zwolnienie lekarskie, inaczej L4, to dokument, który wystawiany jest pacjentom w przypadku stwierdzenia czasowej niezdolności pracownika do wykonywania obowiązków. Wystawiane przez lekarza L4 jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Od kilku lat obowiązują e-zwolnienia – nie trzeba dostarczać ich już osobiście do pracodawców (jeśli jest się pracownikiem) lub ZUS (jeśli prowadzi się działalność gospodarczą). Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne i jak sprawdzić zwolnienie lekarskie? Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Jak wygląda elektroniczne zwolnienie lekarskie — kto może je wystawić?

Zwolnienia lekarskie od kilku lat wystawiane są przez lekarzy wyłącznie w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie ułatwia pracę zarówno lekarzom, jak i pacjentom, poza tym mają oni pewność, że dokument ten dotrze na czas do pracodawcy. Jak poprosić o zwolnienie lekarskie? W przypadku tradycyjnej wizyty u lekarza w przychodni lekarz wystawia pacjentowi zwolnienie na podstawie numeru PESEL, a także dostępnych w systemie danych. Taki dokument otrzymuje następnie pracodawca – jest on wysyłany, więc pracownik nie musi dostarczać go osobiście. Możliwe jest również otrzymanie zwolnienia podczas e-wizyty. E-zwolnienie online pacjent może otrzymać między innymi podczas konsultacji telefonicznej z lekarzem lub online. Podczas e-wizyty lekarze przeprowadzają z pacjentami pełny wywiad lekarski, zwracając uwagę na przyjmowane przez pacjentów leki, a także na historię choroby. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest wystawienie dokumentu. Zwolnienie elektroniczne otrzymać można również z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Czytaj także:

E-zwolnienie – ważne informacje

E-zwolnienie to zwolnienie elektroniczne, którego w praktyce nie trzeba dostarczać osobiście do pracodawcy, ponieważ przesyłane jest na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS automatycznie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracodawca nie będzie miał profilu na PUE – wówczas nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie L4 przez pacjenta. Elektroniczne zwolnienie uprawnia pracowników do otrzymywania świadczeń zdrowotnych podczas choroby, poza tym jest usprawiedliwieniem nieobecności chorego w pracy. Do wystawienie elektronicznego zwolnienia uprawnieni są lekarze, którzy posiadają profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne? E- zwolnienie wypisywane jest przez lekarza nie na papierowym druku, lecz w formie elektronicznej. Wzór zaświadczenia lekarskiego, które wystawione jest w formie dokumentu elektronicznego, ustalony jest przez ZUS.

Jeśli pracownicy potrzebują zwolnienia ze względu na zły stan zdrowia, skorzystać mogą l4 online. Dzięki niemu możliwe jest wystawienie L4 online bez konieczności wizyty w przychodni i bezpośredniego kontaktu z lekarzem. W tym celu wystarczy wypełnić zgodnie z prawdą zamieszczony w Internecie formularz medyczny.

Gdzie można znaleźć swoje elektroniczne zwolnienie lekarskie?

W Polsce e-zwolnienia znane są już od 1 stycznia 2016 roku, jednak obowiązkowe stały się od 1 grudnia 2018 roku. Oprócz kwestii, jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne, ważna jest również znajomość zagadnienia, jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie. Istnieje oczywiście możliwość sprawdzenia zwolnienia lekarskiego w Internecie. Zwolnienie lekarskie online sprawdzić można między innymi na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. E-zwolnienie sprawdzić można również, zakładając konto na PUE ZUS lub przez Portal Pacjenta GOV. Wydruk e-ZLA otrzymać można też na żądanie podczas wizyty lekarskiej. Zadzwonić można także do pracodawcy i poprosić go o udzielenie więcej informacji na temat zwolnienia.

Jak wygląda elektroniczne zwolnienie lekarskie i jakie informacje się na nim znajdują?

Zwolnienie elektroniczne może być wystawione z różnych przyczyn, a od 2018 roku lekarze mają obowiązek wystawiania wyłącznie elektronicznych zwolnień. Wprowadzenie w życie e-zwolnień niesie ze sobą wiele korzyści – to mniej obowiązków dla pracowników i lekarzy. Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne? E-zwolnienie zawiera między innymi informacje na temat okresu niezdolności pacjenta do pracy, a także dane lekarza wystawiającego e-ZLA. Na zwolnieniu elektronicznym nie ma natomiast numeru statystycznego choroby. Pacjent może natomiast na prywatnym profilu zobaczyć pełną wersję zaświadczenia i dokładne informacje na temat przyczyn niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie — jak szybko dociera do pracodawcy i ZUS?

Wystawianie e-zwolnień możliwe było już od 2016 roku. Wcześniej ubezpieczonemu przysługiwał natomiast obowiązek dostarczenia papierowego zwolnienia lekarskiego w terminie do 7 dni po jego wystawieniu. Jeśli np. ze względu na bardzo zły stan zdrowia nie mógł dostarczyć go osobiście do pracodawcy, wówczas prosił o pomoc bliskie osoby lub członków rodziny. Odkąd wprowadzono e–zwolnienie lekarskie, pracownik nie musi już dostarczać go pracodawcy osobiście. Pomimo że pracownik nie musi dostarczać pracodawcy zwolnienia lekarskiego, powinien poinformować go o przyczynie swojej nieobecności. Jak szybko dociera elektroniczne zwolnienie lekarskie do pracodawcy? E-zwolnienie jest dostarczane do ZUS, a następnie przesyłane do płatników składek na profil informacyjny płatnika nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy