Staw barkowy to staw łączący obręcz barkową z kończyną górną. Ograniczenie możliwości wykonywania ruchów w obrębie stawu barkowego jest najczęściej spowodowane bólem i stanem zapalnym stawu barkowego. W celu ustalenia przyczyny wykonywana jest artroskopia stawu barkowego. To niewielka operacja, która polega na wprowadzeniu niewielkich rozmiarów endoskopu do stawu barkowego w celu oceny jego wnętrza. Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii barku i ile L4 po artroskopii barku należy się pacjentowi? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do artykułu!
Spis treści
E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️
Artroskopia barku — jak długo po zabiegu utrzymuje się ból ręki?
Wskazaniem do wykonania artroskopii stawu barkowego są schorzenia takie jak ból podbarkowy, zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego oraz niestabilność stawu ramieniowego. Staw barkowy jest w znacznym stopniu podatny na uszkodzenia, które często wymagają zastosowania różnorodnych metod diagnostyki i leczenia. Ortopeda decyduje się na ten zabieg u pacjentów z niestabilnością w stawie barkowo-obojczykowym. Artroskopia barku ma na celu leczenie powstałego urazu i schorzeń tej części ciała. Jeśli są do tego wskazania, w ramach przeprowadzanej operacji u pacjenta mogą być podejmowane również inne działania, do których zalicza się np. unieruchomienie (ustabilizowanie barku) oraz zwolnienie ucisku na struktury nerwowe. Niekiedy pojawić się może konieczność usunięcia fragmentów chrząstki lub ciał obcych.
Jak długo utrzymuje się ból po artroskopii barku u pacjentów? Ból po artroskopii może utrzymywać się u pacjenta przez wiele dni, jednak nie jest on odczuwalny w takim stopniu, w jakim byłby odczuwalny podczas wykonania przez lekarza operacji otwartej. Poza bólem po zabiegu pacjenci odczuwać mogą również inne dolegliwości, do których zalicza się gorączkę, stan zapalny i obrzęk, poza tym u niektórych pacjentów może pojawiać się krwawienie. Ulgę przynieść może wówczas podanie pacjentowi leków przeciwbólowych. Zalecenia po artroskopii obejmują również sposób, w jaki powinien spać pacjent. Jak spać po artroskopii barku? Podczas spania na boku pacjent powinien pamiętać o pozycji leżącej na zdrowym ramieniu. Ile l4 po artroskopii barku może otrzymać pacjent? Powrót pacjenta do pełnej sprawności zajmować może od miesiąca do nawet pół roku.
W przypadku problemów dotyczących stawów lub innej choroby pacjentowi niezbędne może okazać się zwolnienie lekarskie. Jeśli z różnych przyczyn osobisty kontakt z lekarzem nie jest możliwy, rozwiązaniem może okazać się cieszące się coraz większą popularnością zwolnienie lekarskie online. W celu jego otrzymania wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który dokładnie przeanalizuje lekarz i jeśli będą ku temu przesłanki, wystawi L4.
Ile L4 po artroskopii barku, czyli kiedy chory wraca do pełnej sprawności?
Dzięki zabiegowi artroskopii barku pacjent może wrócić do pełnej sprawności. Operacja trwa zwykle od 0,5 do 2 godzin, a pacjent otrzymuje wówczas znieczulenie ogólne lub miejscowe. Jak długo utrzymuje się ból po artroskopii barku? Jak zostało wspomniane wcześniej, ból może utrzymywać się jeszcze przez wiele dni po zakończonym zabiegu. Ile l4 po artroskopii barku powinien otrzymać pacjent? Czas leczenia i powrót do pełnej sprawności mogą zająć pacjentowi od miesiąca do nawet pół roku, dlatego ilość dni w ramach zwolnienia lekarskiego ustalana jest w ramach odpowiednich badań indywidualnie. W powrocie do wcześniejszej sprawności pomóc mogą ćwiczenia po artroskopii barku i inne wskazania lekarskie, które dotyczą między innymi tego, jak spać po artroskopii barku prawidłowo. Ryzyko wystąpienia powikłania po artroskopii barku jest stosunkowo niewielkie. U niektórych pacjentów pojawić się mogą jednak zaburzenia związane z gojeniem się ran, poza tym występować mogą dolegliwości bólowe.
Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii barku?
O tym, ile L4 po artroskopii barku potrzeba, decyduje stan zdrowia pacjenta. Często niezbędna może okazać się rehabilitacja barku po operacji. Ćwiczenia pacjent powinien rozpocząć po około tygodniu od zakończenia operacji. Czas trwania rehabilitacji uzależniony jest między innymi od tego, na ile poważne było schorzenie. Fizjoterapeuta zalecić może np. ćwiczenia izometryczne i rozciągające, poza tym często zalecane są ćwiczenia pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową, a także pobudzające elastyczność tkanek miękkich i czucie stawu w przestrzeni. Pod koniec rehabilitacji pacjenci powinni wykonywać już ćwiczenia obejmujące całą kończynę górną. Często pacjenci kierowani są do sanatorium po artroskopii barku (szpitala uzdrowiskowego).
Ile może trwać zwolnienie lekarskie po zabiegu artroskopii barku?
Zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym jest niemal koniecznością. Ile L4 po artroskopii barku powinien otrzymać pacjent? Wszystko zależy od jego stanu zdrowia. Pełne dojście do sprawności ruchowej zajmuje pacjentowi zwykle 1-6 miesięcy, poza tym w okresie 1-2 tygodni po zakończeniu zabiegu konieczne jest unieruchomienie stawu.
L4 po artroskopii barku — ile jest płatne?
Jeśli chodzi o zabieg, jakim jest artroskopia barku, odszkodowanie może otrzymać osoba, która posiada prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od między innymi od rodzaju polisy, a także od ogólnych warunków ubezpieczenia. Jeśli uszkodzenie barku przyczyniło się do niezdolności do pracy, osobie poszkodowanej przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia wypadkowego. ZUS przyznaje pracownikom odszkodowanie (jednorazowe), które wynosi 20% wysokości przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.