Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 – co oznacza, komu przysługuje?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
4.5
(4)

Korzystając z ubezpieczenia chorobowego, można w przypadku swojej niezdolności do pracy bądź macierzyństwa skorzystać ze zwolnienia L4 i przysługuje wówczas prawo do świadczenia chorobowego za dni niezbędne do powrotu do zdrowia organizmu. Na e-ZLA znaleźć można różne wskazania lekarskie. Pacjent może na przykład otrzymać zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o dopuszczalną aktywność chorego w czasie jego zwolnienia. Co oznacza wskazanie „2” na zwolnieniu lekarskim i kiedy się je otrzymuje?

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem — co to oznacza?

W przypadku niezdolności do świadczenia obowiązków zawodowych pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie. Ile dni jednorazowo lekarz przepisze zwolnienia, zależne jest od indywidualnego przypadku danej osoby, jej stanu zdrowia i rodzaju schorzenia, z którym się do lekarza zgłasza. Pilnować należy jednak tego, ile można być na zwolnieniu lekarskim w roku kalendarzowym – większości pacjentów przysługują 182 dni zwolnienia chorobowego na siebie, a niewielka część osób może skorzystać ze zwolnienia trwającego 270 dni w roku kalendarzowym (np. kobiety w ciąży). Nie są to jednak jedyne informacje dotyczące zwolnień L4, które warto znać.

Czytaj także:

Niezdolność pracownika do pracy poświadczona przez L4 uprawnia do tego, by chory pracownik mógł skorzystać z prawa do świadczenia chorobowego, czyli wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku za czas, w którym przebywać będzie na zwolnieniu. Świadczenie przysługuje również, jeśli pracownicy świadczą opiekę na dzieckiem, w tym wynagrodzenie przysługuje nie tylko opiekunowi chorego dziecka, ale również w przypadku konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8. Wyjaśnienia wymaga, że jeśli są okoliczności, że opieka dotyczyć będzie musiała nie dzieci, ale innego członka rodziny, również zgodnie z prawem zasiłek chorobowy się pracownikowi będzie należeć. Należy wiedzieć, że na każdym druku e-ZLA znajdziemy również numer statystyczny choroby, niekiedy jej literowy kod choroby, a także specjalne wskazania lekarskie oznaczane cyframi 1 i 2. Oznacza to, że pacjent może mieć na L4 wskazania lekarskie 2 lub 1 i inne są w tym przypadku nieco jego możliwości korzystania ze swojego zwolnienia.

Zwolnienie lekarskie

Zanim wytłumaczymy dokładnie, co oznacza zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 i 1, wspomnieć należy, że L4 przepisać może lekarz na wizycie stacjonarnej w ramach umowy z NFZ, ponadto także uprawniony przez ZUS lekarz świadczący usługi prywatne ma możliwość wystawiania L4. W uzasadnionych przypadkach, gdy nie można dostać się na stacjonarną wizytę lekarską, otrzymać można też zwolnienie lekarskie online. Każdorazowo jednak to lekarz, na podstawie rzetelnie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu medycznego, podejmuje decyzję o zasadności L4 w danym przypadku.

Rodzaje wskazań lekarskich — jak je interpretować?

Od lekarza otrzymać można zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 lub ze wskazaniem 1 i wbrew pozorom różnią się one od siebie dość mocno. „Lepsze”, jeśli chodzi o mobilność pacjenta, jest wskazanie lekarskie 2. Co oznacza takie wskazanie lekarskie? W przypadku pojawienia się kodu „2” na zwolnieniu, lekarz przekazuje informację, że stan pacjenta pozwala na chodzenie. Innymi słowy taki kod na zwolnieniu oznacza, że poruszanie się pacjenta nie będzie wpływać negatywnie na jego powrót do zdrowia. W praktyce pacjent ze zwolnieniem lekarskim ze wskazaniem 2 ma prawo wyjść na spacer czy po niewielkie zakupy żywnościowe. W czasie ewentualnej kontroli z ZUS może się zatem zdarzyć, że nie będzie go w domu. Oczywiście i w tym przypadku należy ograniczyć aktywność poza domem do minimum i skupić się na powrocie do zdrowia. Jeśli natomiast pacjent otrzyma wskazanie z numerem „1”, oznacza to, że powinien leżeć i wręcz ma obowiązek przebywania i wypoczynku w domu, czy też leżenia w łóżku. Jeśli w przypadku kontroli z ZUS nie będzie takiej osoby w domu, może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Zaznaczyć należy też, że niekiedy pacjenci otrzymują od różnych lekarzy L4 nakładające się na siebie, w tym np. dwa zwolnienia lekarskie na ten sam okres, chociaż aktualnie zdarza się to już bardzo rzadko. Jak wówczas wygląda kwestia wskazań lekarskich 1 i 2? Co w sytuacji, jeśli będziemy mieć dwa zwolnienia lekarskie w tym samym terminie, ale jedno z nich będzie „leżące”, a drugie „chodzące”? Dla bezpieczeństwa swojego zdrowia, a także aby nie musieć tłumaczyć się przed ewentualną kontrolą z ZUS, najlepiej pozostać przez czas swojego zwolnienia w domu.

Zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 — co oznacza?

Otrzymane przez daną osobę zwolnienie lekarskie ze wskazaniem 2 nieco różni się od tego ze wskazaniem 1 – jest to ważne przy ewentualnej kontroli z ZUS, a niewiedza może być dla pracownika dość kosztowna. Dla przypomnienia – zaświadczenie z kodem 2 nie dotyczy obowiązku leżenia w łóżku, co oznacza, że chory może przemieszczać się w razie konieczności. Wskazanie lekarskie 2 nie wiąże się z zakazem przemieszczania się, jednak i tu należy zachować zdrowy rozsądek – przede wszystkim pacjent powinien wówczas skupić się na powrocie do zdrowia, a nie na przykład na zakupach w galeriach czy spotkaniach ze znajomymi.

Każdorazowo, gdy pracodawca otrzyma informację, że jeden z jego pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek usprawiedliwienia jego nieobecności w pracy, a także ma obowiązek wyliczyć mu przysługujące wynagrodzenie bądź zasiłek. To, kto wypłaca świadczenie, zależne jest od kilku czynników. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli pracodawcy będą mieli powody, by podejrzewać nieprawidłowości, co do zwolnień lekarskich przysługujących pracownikom, mogą zgłosić nadużycie i kontrolę. Tu bardzo istotne jest, jakie wskazania, które lekarze zapisują na zwolnieniu, a to znów może być zależne od przyczyny, w związku z którą rozwinęła się choroba, a także rodzaju tej choroby i stanu zdrowia pacjenta. Jeśli okaże się, że zwolnienie nie jest u danej osoby konieczne lub wykorzystywane jest w niewłaściwy sposób, z pracownikiem można rozwiązać umowę i może on mieć więcej przykrych konsekwencji.

Oceń tekst

Średnia ocen: 4.5 / 5. Liczba głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy