L4 na okresie próbnym jest możliwe, jednak to, czy pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia lub zasiłku, zależy od tego, czy upłynął już okres wyczekiwania. Co do zasady pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy pracownikowi będącemu na zwolnieniu lekarskim, jednak może to zrobić w przypadku powrotu pracownika do pracy. Po jakim czasie od zawarcia umowy można iść na zwolnienie lekarskie? Czy L4 na okresie próbnym jest płatne? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️
Czy na okresie próbnym można pójść na L4 – zasady pierwszych miesięcy pracy
Pracodawca zawiera umowę z pracownikiem na okres próbny w celu sprawdzenia jego kwalifikacji oraz możliwości po tym czasie dalszego zatrudnienia go do wykonywania określonych obowiązków. Umowa na okres próbny zawierana jest maksymalnie na okres 3 miesięcy. Jest to ograniczenie wynikające z Kodeksu pracy. Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie na okresie próbnym? Kwestię ustalania prawa do naliczania wynagrodzeń chorobowych i zasiłków reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Podobnie, jak przy dłuższych umowach, również przy umowie na okres próbny zatrudniony ma prawo do otrzymania zwolnienia lekarskiego.
Osobom takim przysługuje wynagrodzenie za czasową niezdolność do pracy. Przy L4 na okresie próbnym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, które jest wypłacane przez pierwsze 33 dni trwania choroby lub 14 dni w przypadku, kiedy przez pracodawcę zatrudniony został pracownik powyżej 50. roku życia. Wymienione wyżej 33 lub 14 dni choroby nie muszą być w ciągłości. Z kolei w przypadku upływu 34 dni stwierdzonej niezdolności do pracy mają pracownikom przysługuje zasiłek chorobowy – w tym czasie pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, który jest finansowany i wypłacany przez ZUS. W momencie zatrudnienia pracownikowi przysługuje również L4 na dziecko na okresie próbnym, a możliwość skorzystania z tego ma zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Możliwe jest również zwolnienie ciążowe na okresie próbnym. Kobieta pracująca na podstawie umowy o pracę na okres próbny ma takie same prawa, jak kobieta mająca umowę na czas nieokreślony. Prawo do skorzystania ze świadczenia przysługuje dopiero po upływie 30 dni pracy.
Jeśli pacjent pracujący na podstawie umowy na okres próbny jest poważnie chory, a stan zdrowia nie pozwala mu udać się osobiście do lekarza, skorzystać może z opcji, jaką jest zwolnienie lekarskie online. W tym celu powinien obowiązkowo uzupełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, na podstawie którego lekarz, po stwierdzeniu ku temu zasadności, wystawi dokument.
Po jakim czasie od zawarcia umowy można iść na zwolnienie lekarskie?
Odpowiedź na pytanie „czy na okresie próbnym przysługuje L4” jest twierdząca – uprawniona jest do niego każda osoba, która rozpoczęła pracę na okres próbny. Na L4 na okresie próbnym z powodu choroby można iść już od pierwszego dnia trwania umowy o pracę. Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli nie upłynęło jeszcze 30 dni pracy, w takim wypadku pracownicy nie mogą skorzystać z wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest dopiero od 31 dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu i zatrudnienia. Co do zasady L4 w trakcie okresu próbnego nie jest powodem do wypowiedzenia umowy, jednak przez niezdolność do pracy może pracownik może nie pokazać pełni swoich umiejętności. Niekiedy jednak pracodawca może rozwiązać ją wcześniej – wypowiedzeniem umowy może skutkować przebywanie na zwolnieniu i związane z nim wykonywanie podczas jego trwania czynności niezgodnych z jego przeznaczeniem.
L4 na okresie próbnym — ile płatne?
Wysokość świadczenia chorobowego w przypadku pracownika przebywającego na L4 na okresie próbnym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku kobiet w ciąży, wypadku przy pracy lub w drodze do pracy lub z pracy, a także niezdolności powstałej w wyniku poddania się badaniom lekarskim dla dawców komórek, tkanek lub narządów, L4 na okresie próbnym płatne jest w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli zajdą inne okoliczności (np. podczas przebywania pracowników w szpitalu), zasiłek chorobowy od 34. dnia niezależnie od wieku pracownika, wyniesie 70% podstawy. Pracodawca nie ma możliwości przedłużenia umowy na okres próbny o czas, w którym pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Możliwe jest natomiast zatrudnienie na próbę pracownika wykonującego ten sam rodzaj pracy po upływie co najmniej 3 lat od dnia, w którym doszło do rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.