Po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.
3.8
(49)

Każdy ubezpieczony pracownik ma prawo skorzystać ze zwolnienia chorobowego, jeśli stan zdrowia nie pozwala mu wykonywać pracy. Okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego nie może przekraczać 182 dni, czyli około 6 miesięcy. W przypadku dalszej niezdolności do pracy, zgodnie z przepisami prawa, osoba niezdolna do pracy może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, jeśli są przesłanki do powrotu do zdrowia. Po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Długie zwolnienie lekarskie — kiedy jest konieczne?

W wielu sytuacjach pracownikowi potrzebne może okazać się długie zwolnienie lekarskie. Wskazaniem do wystawienia przez lekarza długiego zwolnienia lekarskiego jest choroba (np. zakaźna) pracownika, która uniemożliwia mu szybki powrót do pracy. Może ono dotyczyć również pracowników, u których niezdolność do pracy wynika np. urazów, poza tym nie mogą oni pracować przez złamania lub przerwa w pracy wynika z dłuższego pobytu w szpitalu. Zwolnienie z prawem do zasiłku na dłuższy czas może zostać wystawione także kobiecie w ciąży, jeśli pojawi się zagrożenie jej donoszenia. Niezdolny do wykonywania pracy pracownik nie może świadczyć żadnej pracy zarobkowej lub wykorzystywać go np. na remont lub wyjazd na wakacje.

Czytaj także:

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia „koniec okresu zasiłkowego a brak świadczenia rehabilitacyjnego”. Jeśli zakończeniu uległ okres zasiłkowy, a pracownicy czekają na decyzję ZUS odnośnie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, czas ten powinien być traktowany przez pracodawcę jako okres usprawiedliwionej nieobecności, za który nie otrzyma on wynagrodzenia. W przypadku braku zdolności do wykonywania pracy ważne jest również zagadnienie, po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie. Więcej informacji na ten temat przedstawimy w dalszej części artykułu.

W przypadku braku zdolności do wykonywania obowiązków spowodowanych problemami ze zdrowiem konieczne może okazać się skorzystanie z L4 online. Zaświadczenie można otrzymać po uzupełnieniu specjalnego formularza medycznego, jeśli po przeanalizowaniu go przez lekarza stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na konieczność jego wystawienia.

Po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie?

Bardzo ważna jest kwestia, po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie, jeśli wcześniej pracownik chorował. Po jakim czasie można iść na L4? Od niedawna ponowne zwolnienie lekarskie po 182 dniach choroby możliwe jest po upływie 60 dni od wyczerpania wcześniejszego okresu zasiłkowego. Wcześniej wystarczył jeden dzień przerwy w zwolnieniu lekarskim, by pacjent mógł otrzymać zwolnienie na kolejny zasiłek chorobowy.

Zwolnienie lekarskie trwające pół roku — kiedy można wziąć kolejne?     

Od tego roku w życie weszły przepisy zmieniające zasady, po jakim czasie można iść ponownie na zwolnienie lekarskie. Od tej pory po 182 dniach zwolnienia chorobowego nie będzie możliwości pójścia od razu na kolejne płatne zwolnienie lekarskie i związany z nim zasiłek chorobowy. Przerwa w zwolnieniu lekarskim wynosić powinna 60 dni – to tym czasie pacjent może przejść na kolejny okres zasiłkowy.

Oceń tekst

Średnia ocen: 3.8 / 5. Liczba głosów: 49

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy