L4 od psychiatry — na ile dni, ile jest płatne, komu przysługuje?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
3.4
(20)

Wielu pracowników ma problemy ze zdrowiem psychicznym i potrzebuje pomocy specjalistów. Wśród takich pacjentów rośnie potrzeba odpoczynku od wykonywanej pracy oraz regeneracji. W takiej sytuacji pracownikowi pomóc może L4 od psychiatry. Wielu pracowników obawia się jednak reakcji pracodawcy na zwolnienie – ważne jest, że pracodawca nie będzie wiedział, z jakiego powodu pracownik je otrzymał, ponieważ nie ma wglądu do numeru statystycznego choroby. Kto może otrzymać zwolnienie lekarskie od psychiatry i na jaki okres jest to możliwe? Po odpowiedź na pytanie zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

L4 od psychiatry — kto może je otrzymać?

Zwolnienie lekarskie pacjent może otrzymać od lekarza z powodu czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Nie bez znaczenia pozostaje również kondycja psychiczna pacjenta – zarówno szybkie tempo życia, jak i życie w stresie oraz rosnąca liczba obowiązków mogą mieć negatywny wpływ na psychikę pracownika. Jeśli problemy ze zdrowiem psychicznym uniemożliwiają pracownikowi normalne funkcjonowanie, a wykonywanie obowiązków służbowych sprawia mu trudności, w takiej sytuacji powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Aby zgłosić się do psychologa, nie trzeba mieć skierowania od lekarza POZ. Celem otrzymania zwolnienia lekarskiego jest przede wszystkim poprawa zdrowia psychicznego pacjenta. L4 od psychiatry otrzymać może wyłącznie osoba podlegająca ubezpieczeniu, która odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe. Prawo do zwolnień lekarskich mają więc wszystkie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę.

Czytaj także:

O tym, czy można wychodzić z domu na L4 od psychiatry, każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzonych badań. To psychiatra określi, czy na L4 pacjent będzie mógł wychodzić, czy też będzie musiał pozostać w domu. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia „L4 od psychiatry a wyjazd”. Specjalista może zlecić pacjentowi np. wyjazd regeneracyjny, jednak informacja taka powinna pojawić się w zaleceniach, ponieważ nieobecność pracownika w trakcie kontroli może zakwestionować ZUS. Pamiętać należy, by podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik na podejmował żadnej pracy zarobkowej.

Jeśli przez chorobę pacjenta wykonywanie pracy jest utrudnione lub niemożliwe, a z różnych względów nie ma możliwości odbycia stacjonarnej wizyty u lekarza, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Konieczny jest dostęp do urządzenia z Internetem, gdzie należy uzupełnić formularz medyczny, który następnie dokładnie przeanalizuje lekarz i na tej podstawie orzeknie, czy pacjent jest niezdolny do pracy i czy przysługuje mu zwolnienie. Jeśli tak, otrzyma wówczas L4 od psychiatry online.

Kiedy można otrzymać L4 od psychiatry?

W wielu przypadkach, ze względu na zły stan zdrowia psychicznego, konieczne może okazać się L4 od psychiatry. Aby otrzymać zwolnienie L4 od psychiatry, lekarze muszą stwierdzić, czy stan psychiczny pracownika przekłada się na niezdolność do wykonywania pracy zawodowej. Wskazaniem do przebywania na zwolnieniu może być np. depresja pracownika lub mobbing. Przez tego typu problemy pracownik nie jest w stanie wywiązywać się z powierzanych mu obowiązków.

Jeśli chodzi natomiast o zagadnienie „L4 od psychiatry a nowa praca”, jeśli są ku temu wskazania, możliwe jest otrzymanie zaświadczenia od psychiatry o czasowej niezdolności do wykonywania pracy z powodu złego stanu zdrowia psychicznego. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu (jest ono obowiązkowe w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i dobrowolne w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie).

Na jakie choroby psychiatra może wystawić L4?

Pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim zarówno z powodu niedyspozycji fizycznej, jak i chorób psychicznych. Bardzo częstym powodem otrzymywania L4 od psychiatry jest depresja. To choroba cywilizacyjna, będąca zespołem zaburzeń nastroju, która cechuje się pogarszaniem nastroju, zaburzeniami rytmu okołodobowego oraz zaburzeniami lękowymi. Częstym powodem otrzymania zwolnienia lekarskiego od zatrudnienia jest również mobbing, a także prześladowania pracowników w pracy, które mogą negatywnie odbijać się na ich zdrowiu psychicznym.

Ile można być na L4 od psychiatry?

W celu otrzymania zwolnienia lekarskiego konieczny jest kontakt z lekarzem psychiatrą. L4 od psychiatry wystawiane jest na określony czas. Ile można być na L4 od psychiatry? Zwolnienie od psychiatry trwać może maksymalnie 182 dni, czyli około 6 miesięcy. Jeśli pacjentowi na powrót do zdrowia potrzeba będzie więcej czasu, psychiatra może skierować pracownika dodatkowo na leczenie rehabilitacyjne. Przez ten czas nie będzie możliwe wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę, ponieważ pracownikowi przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy. Tradycyjne zwolnienie lekarskie lekarz może wystawić pacjentowi maksymalnie 3 dni wstecz. Ile wstecz L4 od psychiatry może otrzymać pacjent? W tym przypadku możliwe jest wystawienie zwolnienia na więcej niż 3 dni wstecz

W wielu przypadkach wręcz konieczne może okazać się L4 od psychiatry. Ile płatne jest zwolnienie? Zasiłek chorobowy w tym przypadku wynosi 80% podstawy wymiaru składki. Podstawą jest natomiast przeciętne średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc, w którym pojawiła się niezdolność pracownika do wykonywania pracy.

Czy lekarz psychiatrii może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego?

Jeśli chodzi o L4 od psychiatry, podobnie jak każdy inny lekarz, nie ma on obowiązku wystawienia zwolnienia lekarskiego, jeśli nie stwierdzi konieczności wydania dokumentu o czasowej niezdolności do wykonywania pracy przez pacjenta. Innymi słowy, psychiatra może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego pracownikowi, jeśli jego stan zdrowia pozwala mu wykonywać obowiązki służbowe. Pracownik, jeśli będzie to konieczne, może otrzymać również L4 od psychiatry na wypowiedzeniu. Psychiatra na podstawie konsultacji podczas wizyty w przychodni lub online zbada stan psychiczny pacjenta i jeśli będą do tego wskazania, będzie mógł wystawić L4.

Jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie, ich zasadność może podważyć kontrola ZUS. L4 od psychiatry wystawiane jest z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, które uniemożliwiają pracownikom wykonywanie pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wezwać pracownika przed własną komisję lekarską, która potwierdzi lub zaprzeczy zasadności otrzymania L4.

Oceń tekst

Średnia ocen: 3.4 / 5. Liczba głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy