Zwolnienie lekarskie od psychiatry a powrót do pracy — jak się odbywa?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.
4.3
(10)

Zwolnienie lekarskie od psychiatry otrzymać może pracownik, który ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Lekarz psychiatra L4 może wystawić zarówno w trakcie wizyty w przychodni, jak i online. Czy jeśli pacjent z powodu niezdolności do pracy otrzymał zwolnienie lekarskie od psychiatry, a powrót do pracy ma nastąpić już w niedługim czasie, konieczne są badania kontrolne? Czy wracając do pracy potrzebne jest zaświadczenie o zdolności do pracy po zwolnieniu lekarskim? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Zwolnienie lekarskie od psychiatry a powrót do pracy — kiedy należy wykonywać badania kontrolne?

Jeśli pracownik z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym nie jest w stanie wykonywać obowiązków zawodowych i otrzymał zwolnienie lekarskie od psychiatry, a powrót do pracy po L4 jest coraz bliższy, w niektórych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego. Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim wynoszącym ponad 30 dni oznacza konieczność skierowania pracownika na badania lekarskie. W tym przypadku ich celem jest potwierdzenie zdolności do wykonywania pracy. Jeśli pacjent ma niezakończone leczenie, a powrót do pracy jest bliski, pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji konieczne może okazać się przedłużenie zwolnienia.

Czytaj także:

Jeśli pacjent ma problemy zdrowotne, przez które nie jest w stanie pójść do pracy, a zły stan zdrowia nie pozwala na wizytę w przychodni, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest e-zwolnienie lekarskie. By je otrzymać, należy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który przeanalizuje lekarz i jeśli będzie taka potrzeba, wystawi niezbędny dokument.

Zwolnienie od psychiatry — czy pracodawca musi zapewnić pomoc w powrocie do pracy?

L4 na depresję od lekarza rodzinnego nie zawsze jest możliwe. W tym przypadku zwolnienie wystawić mogą lekarze psychiatrzy. L4 na niezdolność do pracy spowodowaną złym stanem zdrowia psychicznego nie może zostać wystawione pracownikowi przez psychologa, czy też psychoterapeutę. W kwestii zagadnienia „zwolnienie lekarskie od psychiatry a powrót do pracy” należy pamiętać, że w przypadku przebywania na L4 dłużej niż 30 dni obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie pracowników na badania kontrolne. Obowiązkiem pracodawcy jest również poniesienie kosztów przeprowadzonych badań, poza tym warunkiem dopuszczenia pracownika przez pracodawcę do wykonywania pracy jest aktualne zaświadczenie o zdolności do pracy. Jeśli lekarz uzna, że pracownik jest zdolny do wykonywania dalszej pracy, wówczas prawo do zasiłku przysługiwać mu będzie tylko za okres niezdolności do pracy.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?        

Pozostając przy zagadnieniu „zwolnienie lekarskie od psychiatry a powrót do pracy”, uwagę należy zwrócić również na czas trwania zwolnienia lekarskiego pracownika. Jaki jest maksymalny czas przebywania pracowników na L4 od psychiatry? W myśl przepisów praca maksymalny czas zwolnień lekarskich wynosi 182 dni. Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mogą podlegać kontroli ZUS, jeśli zajdzie taka potrzeba. Kontrola ma na celu sprawdzenie czy pracownik wykorzystuje L4 zgodnie z przeznaczeniem. L4 otrzymać mogą pracownicy podlegający ubezpieczeniu chorobowemu, którym przysługują świadczenia takie jak wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Informację o zakończeniu leczenia, czy też rehabilitacji zawiera zaświadczenie o zakończeniu leczenia. Jak wygląda kwestia „wypowiedzenie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie od psychiatry”? Co do zasady pracodawca nie ma prawa do wypowiedzenia umowy o pracę osobie, która przebywa na L4 z powodu choroby psychicznej. Wyjątkiem jest nieobecność pracownika trwająca powyżej 3 miesięcy – w takiej sytuacji pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Oceń tekst

Średnia ocen: 4.3 / 5. Liczba głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy