L4 wystawiane jest pracownikowi, który z powodu złego stanu zdrowia nie jest w stanie wykonywać pracy. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia lekarskiego jest posiadanie ważnego ubezpieczenia chorobowego. Zaświadczenie otrzymać można między innymi z powodu bolącego kręgosłupa, który może być efektem zarówno pracy fizycznej, jak i biurowej. Lekarz wypisać może na tej podstawie zwolnienie lekarskie na kręgosłup szyjny. Na jak długo zwolnienie lekarskie na kręgosłup może otrzymać pracownik? Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie na 5 dni w przypadku pojawienia się choroby? Po szczegółowe wiadomości zapraszamy do artykułu!
Spis treści
E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️
Zwolnienie lekarskie na kręgosłup — kiedy można je otrzymać?
Problemy z kręgosłupem mogą wynikać między innymi z braku ruchu podczas pracy, wykonywania pracy w pozycji siedzącej lub stojącej, a także przy częstym schylaniu się. Na ból kręgosłupa narażone są również osoby wykonujące pracę polegającą na nadmiernym podnoszeniu ciężarów. Kiedy i jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup? Jeśli pacjent cierpi na silne dolegliwości bólowe, które w znacznym stopniu utrudniają mu pracę, powinien udać się do lekarza, aby otrzymać zwolnienie lekarskie na kręgosłup. Jak długo pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim? Jeśli chodzi o pracowników posiadający ubezpieczenie chorobowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą oni przebywać na zwolnieniu lekarskim maksymalnie przez okres 182 dni. W przypadku kobiet w ciąży oraz pracowników, którzy są chorzy na gruźlicę, czas ten wynosi maksymalnie 270 dni.
Jeśli pracownik jest chory i ma poważne problemy z kręgosłupem, ma możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego zarówno podczas wizyty stacjonarnej u lekarza, jak i przez Internet. Wygodnym rozwiązaniem, które nie wymaga wychodzenia z domu, jest zwolnienie lekarskie online. Otrzymać je można po uzupełnieniu znajdującego się w Internecie formularza medycznego, który następnie analizowany jest przez lekarza i jeśli są do tego wskazania, wystawi on dokument, który automatycznie trafi również do pracodawcy i ZUS.
Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie na kręgosłup?
Jeśli będą ku temu wskazania, lekarz może wypisać pacjentowi zwolnienie lekarskie na kręgosłup. Jak długo może on przebywać na L4? Czas dotyczący nieobecności w pracy związany z dolegliwościami dotyczącymi kręgosłupa ustalany jest przez lekarza indywidualnie, na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz stosowanych badań, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dalsze postępowanie w przypadku pracownika mającego problemy z kręgosłupem zależy między innymi od ich przyczyny, a także stanu zdrowia pacjenta. W przypadku części pacjentów konieczne może okazać się odbycie rehabilitacji.
Co robić, jeśli pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na kręgosłup. Czy można chodzić? Wystawiający zwolnienie lekarz powinien w nim wskazać, czy chory może chodzić, czy też powinien leżeć. Niezależnie od tego, czy chory musi leżeć (KOD-1), czy też może chodzić (KOD-2), może on wykonywać jedynie czynności, do których zalicza się np. wyjście do apteki po leki, czy też na krótki spacer. Kontrolę mającą na celu sprawdzenie słuszności wystawienia zwolnienia lekarskiego przeprowadzić mogą pracownicy ZUS. Jeśli wykaże ona nieprawidłowości, pacjent może stracić dotychczasowe świadczenie. Kontrola może zostać zlecona również przez pracodawcę. O tym, na jak długo jednorazowo zwolnienie lekarskie otrzyma pacjent, zawsze decyduje lekarz.
Zwolnienie lekarskie na kręgosłup i rehabilitacja — jak to wygląda w praktyce?
Jak długo zwolnienie lekarskie po operacji kręgosłupa może mieć pacjent? Czas ten zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, a ostateczna decyzja należy do lekarza. W wielu przypadkach konieczna może okazać się rehabilitacja na kręgosłup. Powinna być ona przeprowadzona indywidualnie. Jeśli chodzi o kwestię rehabilitacja na kręgosłup a zwolnienie lekarskie, okres powrotu do zdrowia pacjenta jest różny w zależności od jego stanu zdrowia. Może on trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Po zakończeniu rehabilitacji zwykle możliwy jest powrót pracownika do wykonywania dotychczasowych obowiązków zawodowych.