Jak długo L4 po ablacji? Wszystko, co warto wiedzieć

Dodano: 30.07.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.
4.2
(12)

Pod pojęciem ablacja kryje się zabieg kardiologiczny, który dotyczy usunięcia lub odizolowania fragmentu tkanki serca odpowiadającego za powstanie arytmii u pacjentów. W tym celu stosuje się elektrody ablacyjne. Zabieg ablacji stał się skuteczną metodą leczenia zaburzeń rytmu serca. Wskazania do zabiegu obejmują migotanie przedsionków i arytmię komorową oraz nadkomorową. Duże znaczenie odgrywa analiza objawów klinicznych, do których zalicza się zasłabnięcia, omdlenia, duszności itd. Jak długo L4 po ablacji może przysługiwać pacjentowi i jakie są zalecenia po ablacji serca? Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Ablacja — jak długo pacjent dochodzi do siebie po zabiegu?

Zabieg kardiologiczny, jakim jest ablacja, wymaga odpowiedniego postępowania po jego wykonaniu. Najczęściej powrót do aktywności trwa do kilku tygodni. Pacjent pamiętać musi jednak o podjęciu rehabilitacji. Zarówno rehabilitacja, jak i rekonwalescencja umożliwiają powrót pacjenta do pracy. Powinien być on jednak stopniowy i przebiegać pod kontrolą lekarza. Jak długo l4 po ablacji może mieć pacjent? Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta.

Czytaj także:

Jakie są zalecenia po ablacji? W pierwszej kolejności należy obserwować miejsce wkłucia pod kątem dolegliwości bólowych oraz czy nie występuje krwawienie. Na co uważać po ablacji jeszcze? Przeciwwskazania po zabiegu to również zaniechanie czynności prowadzących do nadmiernego obciążania kończyn, poza tym nie zaleca się gorących kąpieli. Nie jest także wskazany wysiłek fizyczny po ablacji serca. Mając na względzie kwestie zdrowia, nie zaleca się również uprawiania sportów oraz podnoszenia ciężarów. Przez okres około 3 miesięcy pacjent zobowiązany jest do przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Pamiętać należy o konieczności stosowania się do zaleceń lekarza.

Jeśli pacjent jest chory i potrzebne mu jest zwolnienie lekarskie, a osobista wizyta w przychodni z powodu złego stanu zdrowia nie jest możliwa, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Wystarczy umówić się na konsultację online lub wypełnić specjalny formularz medyczny, by po stwierdzeniu zasadności do zwolnienia, wystawić niezbędny dokument.

Powikłania związane z zabiegiem ablacji pacjenci mają stosunkowo rzadko. Odsetek powikłań obejmujących serce wynosi od 1 do 2%. Jak długo goi się serce po ablacji? Powrót do zdrowia zależy od tego, jak przebiega rekonwalescencja oraz od wyników badań. Najczęściej pacjent powraca do zdrowia po około 3 miesiącach po zabiegu ablacji. Po zabiegu należy mieć na uwadze konieczność leczenia cukrzycy i zaburzeń lipidowych. Konieczne jest też zaprzestanie palenia papierosów i nadużywanie alkoholu. Ważne jest również stosowanie zaleconych po konsultacji z lekarzem leków.

Jak długo L4 po ablacji — na jak długo lekarz może wypisać zwolnienie?

U wielu pacjentów konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegu, jakim jest ablacja. Jak długo w szpitalu powinien przebywać pacjent po operacji? Z operacją wiąże się zwykle kilkudniowy pobyt w szpitalu. Jeśli pacjenta trafi do szpitala, po wykonaniu operacji, bezpośrednio po zabiegu, powinien znajdować się w pozycji leżącej. Życie po ablacji serca nieco się zmienia. Przede wszystkim pacjent nie powinien się przemęczać oraz nie chodzić zbyt długo. W większości przypadków ablacja jest skuteczna i bezpieczna. Śmiertelność w wyniku zabiegu ablacji wynosi poniżej 0,2%.

Wiele czynników decyduje o tym, jak długo L4 po ablacji może mieć pacjent. Ile zwolnienia lekarskiego po ablacji może otrzymać chory? Długość zwolnienia lekarskiego w zależności od stanu zdrowia pacjenta i rodzaju wykonywanej przez niego pracy może być różna, jednak trzeba pamiętać, że pracownikom przysługuje maksymalnie 182 dni L4 w ciągu roku.

L4 po ablacji — ile płatne?

Po ablacji serca należy unikać wysiłku oraz stresu, a każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem. Jak zostało wspomniane wcześniej, okres, po jakim pacjent może wrócić do pracy zależy przede wszystkim od stanu jego zdrowia. Jeśli chodzi o L4 po ablacji, pracownik otrzymuje 80% miesięcznego wynagrodzenia.

Oceń tekst

Średnia ocen: 4.2 / 5. Liczba głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy