Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia — dla kogo, na jak długo, kto je może wystawić?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
0
(0)

Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia często wystawiane jest pracownikom przez lekarzy. Dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn. Często dotyczy pracowników w następstwie stawianych im przez pracodawców coraz większych wymagań – nadmierny stres i kolejne nadgodziny w pracy to bardzo często spotykane przyczyny przemęczenia. W pracy przemęczenie w przypadku niejednego pracownika może świadczyć o problemie, jakim jest wypalenie zawodowe. L4 na przemęczenie może pomóc pracownikowi wrócić do odpowiedniej formy. Czy można wystawić zwolnienie na wypalenie zawodowe. L4 kto wystawia? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia — kto może je uzyskać?

Czy jest definiowane wypalenie zawodowe jako choroba? Według klasyfikacji ICD-11, od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe klasyfikowane jest jako syndrom zawodowy posiadający symbol QD 85, który może mieć istotny wpływ na zdrowie pracownika. Niejeden ekspert podkreśla, że wypalenie zawodowe nie zostało zaklasyfikowane jako jednostka chorobowa, czy też stan medyczny. W myśl przepisów prawa wystawienie przez lekarza zwolnienia może być więc obarczone znacznym ryzykiem i może zostać podważone przez ZUS. Możliwe jest jednak zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia, które może wskazywać na wypalenie zawodowe. Jego efektem może być np. stres w miejscu wykonywanej pracy. Przyczyną takiego stanu mogą być również trudności w pracy, a także zły balans między życiem prywatnym a zawodowym. Zmęczenie może wynikać również z natłoku obowiązków, z jakimi zmaga się pracownik podczas pracy. Lekarze mogą wystawić L4 zarówno z powodu pogorszenia stanu psychicznego, jak i przez problemy fizyczne.

Czytaj także:

Pracownicy, którzy z powodu różnych chorób mają problemy z pracą, której nie są w stanie wykonywać, powinni zgłosić się do lekarzy w celu otrzymania zwolnienia lekarskiego. Jeśli z powodu złego stanu zdrowia spowodowanego przez różne choroby pracownik nie może zgłosić się osobiście do lekarza, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest l4 online. W tym celu ważne jest rzetelne wypełnienie znajdującego się w Internecie formularza medycznego, który następnie zostanie przeanalizowany przez lekarza i jeśli będą ku temu podstawy, wystawi zwolnienie w związku z zaistniałą chorobą.

Na jak długo można otrzymać zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia?

Wiele osób pracę traktuje jak źródło sensu życia, z kolei dla innych wykonywanie obowiązków zawodowych decyduje o ich przyszłości i dalszym rozwoju. Jak wynika ze statystyk, coraz częściej nadmierna praca staje się jednak przyczyną wyczerpania psychicznego i fizycznego. W niektórych przypadkach praca może doprowadzić nawet do stanu, jakim jest wyczerpanie emocjonalne, które może mieć negatywny wpływ na życie pacjenta. Na wypalenie zawodowe narażeni są zwłaszcza ludzie o bardzo dużej motywacji, których początkowe działania nastawione były na maksymalne zaangażowanie w wykonywaną pracę. Stawianie pracy zawodowej przed prywatnym (zaniedbywanie życia prywatnego) to kolejna przyczyna, która może doprowadzić do wypalenia zawodowego, z którym wiązać się może znaczne obniżenie jakości życia, poza tym pojawiać się mogą poważne problemy behawioralne.

Ile zwolnienia na wypalenie zawodowe może otrzymać pracownik? Jak zostało wspomniane wcześniej, będąc pracownikiem, nie można wziąć zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego. Można jednak przeciwdziałać objawom wskazującym na wypalenie zawodowe. Możliwe jest również uniknięcie wypalenia zawodowego, jeśli podejmie się odpowiednie czynności. Jeśli chodzi natomiast o przemęczenie, L4 może zostać wystawione przez lekarza po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Ostateczne podjęcie decyzji uzależnione jest od stanu zdrowia pacjenta. Każdorazowo o tym, przez jaki czas będzie obowiązywać zwolnienie lekarskie, decyduje lekarz. Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia może pomóc w powrocie pracownika do zdrowia.

Kto może przepisać zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia?

Jeśli pacjent z powodu przemęczenia nie jest w stanie wykonywać pracy, powinien pomyśleć o zwolnieniu. W przeciwnym razie wzrosnąć może zagrożenie dotyczące pojawienia się problemu, jakim jest wypalenie zawodowe. Do jakiego lekarza należy się zgłosić, jeśli pracownik jest przemęczony? Nie jest możliwe wystawienie przez lekarza zwolnienia na wypalenie, jednak L4 otrzymać można z powodu innych dolegliwości, które mogą przekształcić się w poważną chorobę.

Co do zasady zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia wystawić mogą lekarze. Zaświadczenie lekarskie w związku z przemęczeniem wystawić może także specjalista, jakim jest psychiatra. Wielu pacjentów z problemem przemęczenia, który nierzadko prowadzi do zmian psychicznych, udaje się do psychologa. Niestety psycholodzy nie mogą wystawić pracownikom L4. Czy pracodawca może poznać powód przebywania pracownika na L4? Pracodawcy nie mają wglądu do przyczyny, z jakiej pracownicy otrzymali zwolnienie lekarskie. Bez rozmowy pracodawców z pracownikami i udzielenia przez nich osobiście informacji, jakie są przyczyny nieobecności, informacja nie zostanie pracodawcom przekazana.

Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia od psychiatry

Pogorszenie stanu psychicznego pacjenta z np. z powodu przemęczenia i problemów w pracy może wymagać wizyty u specjalisty i zwolnienia. Ten, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego i (w razie potrzeby) po wykonaniu odpowiedniego badania, może, lecz nie musi wystawić pracownikowi L4. Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia otrzymać można między innymi z przemęczenia, jeśli wiąże się z nim znaczne pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Psychiatra, podobnie jak każdy inny lekarz, po dokonaniu oceny stanu zdrowia pacjenta, może więc wystawić mu dokument o czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych.

Ile płatne jest zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia?

Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia może pomóc w pokonaniu początków wypalenia zawodowego. Na stres narażone mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na wiek. Jeśli pracownik jest chory, a choroba uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków zawodowych, konieczne może okazać się zwolnienie lekarskie. Z powodu stresu rozwinąć się może wiele niebezpiecznych dla zdrowia dolegliwości, do których zalicza się między innymi problemy z sercem, przewlekłe przeziębienie oraz kłopoty z depresją i wiążące się z nią problemy psychiczne. Ile jest płatne L4? Przebywający na zwolnieniu lekarskim pracownik otrzymuje 80% miesięcznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie w wysokości 100% otrzymać mogą z kolei między innymi kobiety w ciąży.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy