Czy można złożyć wypowiedzenie na L4?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
0
(0)

Wielu pracowników zastanawia się, czy będąc na zwolnieniu chorobowym mogą otrzymać wypowiedzenia od pracodawcy. Bardzo ważna jest także kwestia, czy można złożyć wypowiedzenie na L4, będąc pracownikiem? Co w świetle obowiązujących przepisów prawa mogą w tych kwestiach zrobić pracodawcy, a co pracownicy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Czy pracownik może złożyć wypowiedzenia na L4?

Niezwykle istotna jest kwestia, czy można złożyć wypowiedzenie na L4. Odpowiedź na pytanie, czy będąc na l4 można złożyć wypowiedzenie, jest twierdząca. Zgodnie z Kodeksem pracy – każdy pracownik, który złożył wypowiedzenie na L4 – ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego, poza tym ma prawo do okresu wypowiedzenia zależnego od stażu pracy w danej firmie. Czy na L4 można złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron? Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić także za porozumieniem stron. W takiej sytuacji pracownik oraz pracodawca regulują między sobą poszczególne kwestie związane z wypowiedzeniem stron, do których zalicza się chociażby długość okresu wypowiedzenia.

Czytaj także:

Jeśli z różnych przyczyn pacjent nie może udać się osobiście do lekarza, wygodnym rozwiązaniem może okazać się zwolnienie lekarskie online. W celu otrzymania zwolnienia lekarskiego online wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który wnikliwie przeanalizuje lekarz, a następnie – po stwierdzeniu, że pacjent jest niezdolny do pracy, wystawi stosowny dokument.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika na L4?

L4 z powodu choroby oznacza uzasadnioną nieobecność z wykonywania codziennych obowiązków w pracy. Odpowiedź na pytanie, czy można złożyć wypowiedzenie na L4 (w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim), jest twierdząca. Czy można zwolnić pracownika na L4? Zatrudnienie osób nieobecnych w pracy podlega ochronie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może zwolnić pracownika, który jest u niego zatrudniony i przebywa na zwolnieniu lekarskim – zatrudnienie takich osób podlega ochronie, co związane jest z art. 41 Kodeksu pracy. Pracodawcy nie mogą dać wypowiedzenia przebywającym na zwolnieniu pracownikom, z którymi wiąże ich umowa o pracę, jeśli ci przebywają na zwolnieniu lekarskim. Wyjątek stanowi sytuacja, w której firma ogłosiła upadłość lub likwidację lub kiedy pracownik rażąco narusza zasady obowiązujące podczas przebywania na L4.

Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia i czy można iść po L4 na wypowiedzeniu? Zgodnie z przepisami możliwe jest udzielenie pracownikowi, będącemu na okresie wypowiedzenia, zwolnienia lekarskiego. Należy mieć na uwadze, że L4 na wypowiedzeniu nie wpłynie na przedłużenie okresu wypowiedzenia umowy. Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę z L4 na wypowiedzeniu przysługują takie same prawa, jak przed okresem wypowiedzenia. W okresie tym pracownik podlega pod ubezpieczenie chorobowe, które opłacane jest przez pracodawcę. Wysokość ubezpieczenia chorobowego podczas przebywania na L4 z zasady wynosi 80% podstawy wymiaru, natomiast w przypadku kobiet w ciąży i pracowników chorych na gruźlicę oraz u których niezdolność do pracy powstała w drodze do lub z pracy, świadczenie wynosi 100%. Taka wysokość świadczeń dotyczy też osób będących dawcami komórek, tkanek i narządów.

Wypowiedzenie na L4 – jak wyglądają procedury?

Czy można złożyć wypowiedzenie na L4 otrzymane od psychiatry? Lekarz psychiatra może wypisać zwolnienie na okres 182 dni, czyli na ok. pół roku. W tej sytuacji pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wystawienia zwolnienia chorobowego wstecz – choć L4 zwykle może być wystawiane 3 dni wstecz, to w przypadku stwierdzenia zaburzeń psychicznych czas ten może zostać przesunięty. Jeśli pacjent otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, a zwolnienie lekarskie od psychiatry nadal obowiązuje, działanie takie jest niezgodne z prawem.

Z wypowiedzeniem na L4, które dotyczy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, wiążą się określone procedury. Powiadomienie powinno mieć formę pisemną. Na pracowniku ciąży więc obowiązek sporządzenia dokumentu na papierze, który powinien zostać własnoręcznie podpisany. Jeśli z powodu niezdolności do pracy osoba zatrudniona nie jest w stanie dostarczyć dokumentu osobiście, może przesłać do go pracodawcy pocztą lub mailem.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy