Przejście z L4 na urlop macierzyński — jak się odbywa?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
5
(1)

W myśl rozporządzenia zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje pracownicy na okres 270 dni. Pracownica może skorzystać ze zwolnienia już od początku trwania ciąży. Kobieta może skorzystać z L4 w ciąży po przepracowaniu przynajmniej 30 dni, przy jednoczesnym odprowadzaniu składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego – w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Ile jest płatne L4 w ciąży? Jak wygląda przejście z L4 na urlop macierzyński? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Przejście z L4 na urlop macierzyński — jak to wygląda w praktyce?

Kobieta może otrzymać od lekarza zwolnienie w ciąży, kiedy posiada ubezpieczenie chorobowe i jeśli lekarz stwierdzi niezdolność do pracy. Wskazaniem do otrzymania L4 może być np. złe samopoczucie kobiety, ciąża zagrożona, a także mogące mieć negatywny wpływ na przyszłą mamę i dziecko warunki oraz charakter pracy. Jeśli kobieta otrzyma L4 w ciąży, a koniec umowy jest bliski, pracodawca nie może jej zwolnić, ponieważ jest ona chroniona przed wypowiedzeniem, czy też rozwiązaniem umowy. Po porodzie następuje przejście z L4 na urlop macierzyński. Jest to obowiązkowy urlop, który przysługuje każdej kobiecie wykonującej pracę w oparciu o umowę o pracę.

Czytaj także:

Ile trwa urlop macierzyński? Wymiar tego rodzaju urlopu uzależniony jest od liczby urodzonych dzieci. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wysokość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, począwszy od dnia porodu. Przy dwójce dzieci urlop wynosi 31 tygodni, przy trójce – 33 tygodnie, przy czwórce – 35 tygodni, natomiast w przypadku urodzenia pięciorga lub więcej dzieci urlop macierzyński wynosi 37 tygodni. Przed porodem kobieta może skorzystać maksymalnie z 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Za czas urlopu macierzyńskiego pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński.

Jeśli z powodu choroby pracownik nie może wykonywać pracy, konieczne może okazać się L4. Jeśli z różnych przyczyn chory nie może zgłosić się do lekarza przyjmującego stacjonarnie, skorzystać może l4 online. By otrzymać L4, w pierwszej kolejności należy wypełnić znajdujący się w Internecie formularz medyczny, który następnie dokładnie przeanalizuje lekarz, który, jeśli będzie taka potrzeba, wystawi pracownikowi zwolnienie.

Jak rozliczane jest przejście ze zwolnienia lekarskiego na urlop macierzyński?

Prawo do zwolnienia ma pracownik mający ubezpieczenie chorobowe. W ciąży zwolnienie L4 dla kobiety podlegającej ubezpieczeniu wynosi maksymalnie 270 dni. Zasiłek chorobowy w ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, co odpowiada kwocie 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Nie jest więc możliwe niższe wynagrodzenie na L4 w ciąży. Niemniej ważna jest kwestia, którego dnia miesiąca ZUS wypłaca chorobowe w ciąży? Wypłata zasiłku chorobowego przez ZUS powinna nastąpić najpóźniej do 30 dni od dnia dostarczenia dokumentów, które są niezbędne do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Jak zostało wspomniane wcześniej, pracownica ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeśli otrzymane przez ciężarną L4 obejmuje także dni po porodzie, wówczas od dnia porodu zamiast zasiłku chorobowego należy wypłacać zasiłek macierzyński. Do tego potrzebny jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. Przejście z L4 na urlop macierzyński następuje automatycznie i liczy się do dnia porodu. Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy na dotychczasowym stanowisku lub stanowisku równorzędnym, jeśli zakończy ona urlop macierzyński. Ile płatny jest ten rodzaj urlopu? Jeśli kobieta złoży nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie wniosek o udzielenie po urlopie macierzyńskim urlopu, jakim jest urlop rodzicielski, wówczas za cały okres obu urlopów przysługuje jej zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Jeśli wniosek zostanie złożony po upływie 21 dni, kobieta otrzyma co miesiąc 100% wynagrodzenia za czas urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a następnie, do końca urlopu rodzicielskiego wysokość świadczenia (zasiłku) wynosić będzie 60% wynagrodzenia.

Kolejna ciąża, czyli przejście z macierzyńskiego na L4 – jak się odbywa?

Wiele kobiet zachodzi w kolejną ciążę przebywając jeszcze na urlopie macierzyńskim. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się rezygnacja z urlopu macierzyńskiego i jeśli są ku temu wskazania, ponowne przejście na zwolnienie ciążowe, które płatne jest w wysokości 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie w ciąży, w tym przypadku możliwe jest to po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Oceń tekst

Średnia ocen: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy