Ile trwa zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana?

Dodano: 30.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
4.1
(23)

Artroskopia stawu kolanowego to mało inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii ortopedycznej, który wykonywany jest pacjentom z różnego rodzaju schorzeniami i urazami występującymi na kolanie. Charakter artroskopii może być zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy. Ile się czeka na artroskopię kolana i ile trwa zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy od naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Artroskopia kolana — jak długo trwa dojście do pełnej sprawności po tym zabiegu?

Kolano jest stawem, który tworzą połączenia między kością udową, piszczelową oraz rzepką. Wypełnione jest niewielką ilością płynu zmniejszającego tarcie między powierzchniami stawowymi. Amortyzacja możliwa jest z kolei dzięki obecności łąkotek – przyśrodkowej oraz bocznej. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów tej części ciała jest artroskopia kolana. Wskazaniem do operacji jest między innymi uszkodzenie kolana, łąkotek i więzadeł, a także chrząstki stawowej, poza tym operacje mogą być pacjentowi wykonane przy obecności ciał obcych, kiedy konieczne jest ich usunięcie.

Czytaj także:

Aby pacjent został zakwalifikowany do zabiegu, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza ortopedy, który przeprowadzi wywiad lekarski. Następnie lekarz ortopeda zbada kolano i zleci badania mające na celu wykluczenie innych dolegliwości. W zależności od placówki czas oczekiwania pacjenta na artroskopię kolana w ramach NFZ wynosić może do kilku do kilkunastu miesięcy. Przed zabiegiem konieczne jest znieczulenie. Ile trwa artroskopia kolana? Zabieg wykonywany jest w zwykle w szpitalu i trwa nie więcej niż 2 godziny, a pacjent wychodzi do domu już następnego dnia.

Artroskopia jest zabiegiem, po którym ból i związane z nim dolegliwości są przez pacjenta odczuwalne w znacznie mniejszym stopniu niż po tradycyjnym zabiegu. U części pacjentów po artroskopii mogą, lecz nie muszą występować powikłania, do których zalicza się między innymi infekcje pooperacyjne, uszkodzenie struktur nerwowo-naczyniowych oraz zakrzepica głębokich naczyń żylnych. Ile trwa zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana? Okres zwolnienia pacjenta z wykonywania obowiązków służbowych trwa zwykle 2 tygodnie. Ostatecznie czas trwania L4 uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta i w niektórych przypadkach, jeśli są ku temu wskazania, pacjenci mogą otrzymać zwolnienie na dłuższy czas.

E-zwolnienie lekarskie to coraz popularniejsze wśród pacjentów rozwiązanie, które nie wymaga wychodzenia z domu, zwłaszcza jeśli pacjent z powodów zdrowotnych nie może pojawić się osobiście w przychodni. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który dokładnie przeanalizuje lekarz i jeśli będą ku wskazania, wystawi stosowny dokument.

Na jak długo chory może dostać L4 po zabiegu artroskopii kolana?

Osoba, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę, ma prawo do zadbania o własne zdrowie. O tym, ile trwa zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana, decyduje lekarz. Ile zwolnienia po artroskopii kolana może otrzymać pacjent? Zwolnienie lekarskie otrzymuje się zwykle na okres dwóch tygodni, choć nie jest to regułą. Jak spać po artroskopii kolana? Przez okres pierwszych dwóch tygodni po operacji zaleca się układanie operowanej nogi wyżej, np. podkładając pod nią poduszkę lub zwinięty ręcznik. W celu utrzymania odpowiedniej stabilizacji w stawie zaleca się stosowanie ortezy przez 2-3 tygodnie od wykonanego zabiegu. Dzięki temu utrzymać można kończynę wraz ze stawem kolanowym w wyprostowanej pozycji.

Niekiedy u pacjentów mogą wystąpić powikłania (nie u wszystkich) po zabiegu, jakim jest artroskopia kolana. Ile procent uszczerbku na zdrowiu mogą stanowić? Powikłania po uszczerbku na zdrowiu mogą wynosić od 1% w przypadku niewielkiego ograniczania ruchów pacjenta, łagodnego uszkodzenia łąkotek lub blizny do nawet 40%, jeśli u pacjenta dojdzie do ciężkich dysfunkcji.

Rehabilitacja po artroskopii kolana a zwolnienie lekarskie

To, ile trwa zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana, uzależnione jest od stanu zdrowia pacjenta i wynosi zwykle dwa tygodnie (nie jest to jednak regułą). U większości pacjentów niezbędna jest rehabilitacja po artroskopii kolana. Jakie ćwiczenia po artroskopii kolana należy wykonywać? Plan ustalany jest zwykle indywidualnie – jeśli u pacjenta wykonana została artroskopia kolana, rekonwalescencja i związana z nią rehabilitacja powinny rozpocząć już w 1-2 dobie po zabiegu. Najważniejsze ćwiczenia podczas rekonwalescencji obejmują rozciąganie i masaż, poza tym związane są też z aktywizacją mięśni zginaczy. Jeśli chodzi o rehabilitację, przez okres 2-3 tygodni pacjent powinien poruszać się o kulach łokciowych.

Czy po artroskopii kolana można chodzić?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytania, kiedy po artroskopii można zginać kolano oraz kiedy można chodzić bez kul po artroskopii. O tym, jak szybko pacjent będzie mógł wrócić do zdrowia i pracy, decyduje między innymi rodzaj wykonanej artroskopii oraz to, w jakim stopniu pacjent był zaangażowany w wykonywane ćwiczenia rehabilitacyjne. Najczęściej obciążanie stawu możliwe jest po kilku dniach od zakończenia zabiegu, natomiast, jak zostało wspomniane wcześniej, kule można zwykle odstawić po 2-3 tygodniach. Trudne jest również dokładne podanie czasu, w którym nastąpi powrót do całkowitej sprawności pacjenta. W zależności od stanu zdrowia pacjenta czas ten może wynosić od 3 do nawet 12 tygodni.

Ile płatne jest zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana?   

Ile trwa zwolnienie lekarskie po artroskopii kolana? Zwykle lekarz wystawia je na okres 2 tygodni, jednak w przypadku zawodów wymagających dużej sprawności fizycznej, może wystawić je na okres nawet kilku miesięcy. Czy możliwe jest odszkodowanie za artroskopię kolana? Otrzymanie odszkodowania możliwe jest zarówno z własnej polisy, jak i ZUS. O tym, ile można go otrzymać, decyduje procent doznanego uszczerbku – ile procent uszczerbku zostanie przyznane, uzależnione jest od tabel norm uszczerbku.

Oceń tekst

Średnia ocen: 4.1 / 5. Liczba głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy