Nieleczone choroby psychiczne mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych problemów psychosomatycznych oraz dolegliwości fizycznych. Jeśli u pracownika występują np. objawy depresji, powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Czy lekarz może wystawić pracownikowi L4 na depresję? Jak tę kwestię regulują obowiązujące przepisy? Ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️
Depresja — dlaczego to tak niebezpieczna choroba?
Pod pojęciem „depresja” kryje się poważna choroba, która bezwzględnie wymaga leczenia – w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Bagatelizować nie należy zwłaszcza ciężkiej depresji, ponieważ nieleczona może doprowadzić chorych nawet do samobójstwa. Z chorobą zmagać się mogą pacjenci niezależnie od wieku, płci, czy też wykształcenia. Zaburzenia depresyjne dzieli się na lekkie, umiarkowane oraz ciężkie. W praktyce depresja może objawiać się obniżeniem samooceny, a także utratą pewności siebie. Do innych często spotykanych objawów depresji zalicza się obniżenie nastroju, spadek aktywności oraz energii. Inne przyczyny choroby to zmniejszenie zdolności do odczuwania przyjemności, a także obniżenie koncentracji. U chorego pojawiać się może także wycofanie, zaburzenia snu i apetytu, poza tym u pracownika z depresją nawet wykonywanie minimalnego wysiłku może prowadzić do znacznego zmęczenia, co znacznie utrudnia wykonywaną pracę. U osoby z depresją pojawiać się mogą również myśli samobójcze.
Jeśli u pacjenta wystąpią objawy wskazujące na depresję, powinien on jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu podjęcia leczenia. U części pacjentów terapia może trwać nawet do kilku miesięcy. W przypadku zdiagnozowania u pracownika choroby konieczne może okazać się L4 na depresję. Pamiętać należy jednak, że zwolnienie od lekarza nie zawsze jest wystawiane, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, wówczas zdecyduje ona o czasowej niezdolności pracownika do pracy. Jeśli pracownik cierpi na depresję lub inne poważne choroby, przez które nie jest w stanie wykonywać obowiązków zawodowych, konieczne może okazać się L4. Kiedy pacjent z różnych przyczyn nie może udać się do przychodni, pod uwagę może wziąć rozwiązanie, jakim jest l4 online. Wystarczy wówczas wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który przeanalizuje lekarz i jeśli będą ku temu przesłanki, wystawi mu dokument o czasowej niezdolności do pracy.
Jak wygląda leczenie depresji?
Walka z depresją jest bardzo ważna i powinna być prowadzona już od najmłodszych lat. Jeśli profilaktyka nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne jest podjęcie jej leczenia. Pracowników z depresją leczyć można na wiele sposobów. W leczeniu pomóc może również L4 na depresję. Jednym ze sposobów leczenia jest farmakologia (odpowiednie leki wypisze lekarz). Przyjmowanie przez pracowników leków ma korzystny wpływ na dochodzenie do zdrowia. Ważne jest jednak, by korzystać również z pomocy psychoterapeuty, ponieważ samo przyjmowanie leków, bez rozmów i psychoterapii, może nie przynieść oczekiwanych efektów. Pomoc psychologa pozwoli pozbyć się przyczyn depresji, poza tym może pomóc otworzyć się pacjentom na świat. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywność fizyczna. Podczas wysiłku fizycznego wytwarzane są hormony szczęścia, których brakuje pacjentom zmagającym się z depresją. U części chorych wspomagająco stosuje się również aromaterapię, jogę, czy też muzykoterapię.
L4 na depresję — kto może je wystawić?
Wystawienie zwolnienia lekarskiego przez lekarzy możliwe jest po stwierdzeniu u pacjentów zaburzeń depresyjnych. W wielu przypadkach L4 na depresję jest konieczne, ponieważ choroba ta nawet w niezbyt ciężkiej postaci może uniemożliwiać wykonywanie codziennych obowiązków. Czy można otrzymać L4 na depresję od lekarza rodzinnego? W kwestii tego typu zwolnień należy mieć na uwadze, że dokument potwierdzający niezdolność do pracy pacjentowi wystawić może wyłącznie lekarz. Czy psycholog może wystawić L4? Jeśli chodzi o zwolnienia dotyczące tego rodzaju chorób, mogą być one wystawiane wyłącznie przez psychiatrów. Prawa do wystawienia zwolnienia lekarskiego z powodu depresji nie ma natomiast psycholog oraz psychoterapeuta. Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? By lekarze mogli wystawić zwolnienie L4 pacjentowi, muszą mieć podpisaną umowę z ZUS. L4 prywatnie wystawić może więc wyłącznie lekarz posiadający upoważnienie od ZUS. Niezależnie od przesłania L4 przełożonemu w systemie elektronicznym, dodatkowym obowiązkiem pracownika jest powiadomienie pracodawcy o nieobecności w pracy.
Na jak długo można otrzymać zwolnienie lekarskie na depresję?
O tym, na jak długi czas pacjent otrzyma L4 na depresję, decyduje wyłącznie psychiatra po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki. Jak długo L4 na depresję może otrzymać pracownik? Zatrudniony otrzyma zwolnienie na czas, który określony zostanie w zależności od występujących u niego objawów, a także w zależności od schorzeń towarzyszących oraz epizodów psychicznych, które występowały u niego przeszłości. Maksymalny czas, na jaki może zostać wystawione zwolnienie lekarskie, wynosi 182 dni. Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie psychiatra? Zgodnie z przepisami prawa, lekarz może wystawić zwolnienie maksymalnie na okres 3 dni wstecz. Jak dostać zwolnienie lekarskie na 3 dni? Konieczne jest badanie pacjenta. Badanie to musi wykazać, że u ubezpieczonego w okresie tych 3 dni nie było możliwości podjęcia pracy. W przypadku psychiatry, jeśli jest to uzasadnione, możliwe jest wystawienie zwolnienia lekarskiego na więcej niż 3 dni wstecz.
Ile płatne jest zwolnienie lekarskie na depresję?
Podstawę do wypłaty świadczeń chorobowych stanowi zwolnienie od psychiatry. Wypłata ta należy się za okres absencji, przez który przebywa on na zwolnieniu. Do pobierania świadczeń upoważnieni są wyłącznie pacjenci posiadający ubezpieczenie. Po przekroczeniu limitu dni przysługującego mu L4 na depresję, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ile płatne jest L4? Przyznawane za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim wynagrodzenie stanowi 80% wartość jego pensji. Takie same zasady dotyczą zasiłku chorobowego. Za okres pierwszych 33 dni zwolnienia pracownika wynagrodzenie wypłaca pracodawca. Po tym okresie obowiązek ten przechodzi z pracodawcy na ZUS.
Niekiedy dochodzi do sytuacji, w których może mieć miejsce nadużywanie zwolnień, co wiąże się np. z symulacją schorzeń psychicznych. Jeśli chodzi o zagadnienie „L4 na depresję a kontrola ZUS”, należy mieć na uwadze, że L4 z powodu nieobecności wynikającej z depresji w przypadku pojawienia się wątpliwości co do zasadności ich otrzymania może zostać poddane kontroli. Kontrole pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji przebiegają podobnie, jak w przypadku zwolnień na inne schorzenia. W przypadku tego rodzaju zwolnienia nieprzestrzeganie zasad może skończyć się wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę.
L4 na depresję — chodzące czy nie chodzące?
To, jakie L4 na depresję otrzyma pacjent, zależy od jego stanu zdrowia i decyzji lekarza popartej dokładną diagnostyką. Ze zwolnieniem lekarskim wiążą się określone zasady, których należy przestrzegać. Wystawiający zwolnienie lekarskie lekarz musi wskazać, czy pracownik może chodzić, czy też powinien leżeć. Jeśli pacjent otrzyma od lekarza zwolnienie chodzące, ma on prawo do wykonywania czynności, które zaspokajają jego podstawowe potrzeby życiowe. Należy jednak pamiętać, że potrzeby te nie mogą być sprzeczne z celem zwolnienia. Okres takiego zwolnienia nie powinien być wykorzystywany na wykonywanie jakiejkolwiek pracy (zarobkowej lub niezarobkowej). Wykorzystanie L4 w innym celu niż wynika to z jego przeznaczenia może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawców. Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie leżące, pacjent powinien mieć świadomość, że nie powinien nigdzie wychodzić. Wyjątek stanowić może np. wizyta lekarska lub podstawowe zakupy spożywcze.