Zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne 100 % – kiedy przysługuje?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
3.4
(8)

Psychiatra, jak każdy lekarz z uprawnieniami od ZUS, może wystawić pacjentowi zwolnienie, w związku ze stwierdzeniem jego nieobecności do pracy. Zwolnienie L4 uprawnia pracownika do pobierania świadczeń chorobowych za czas swojej nieobecności w pracy. To wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Wysokość świadczeń chorobowych zależna jest od przyczyny zwolnienia L4. Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne 100%? Sprawdzamy!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Zwolnienie lekarskie od psychiatry — czy jest płatne 100%?

Psychiatra uprawniony jest w uzasadnionych przypadkach do wystawiania zwolnień lekarskich L4, przy czym zwolnienia te podlegają w większości tym samym zasadom, co zwolnienia wystawiane przez innych lekarzy. Wyjątkiem jest czas wystawiania zwolnienia lekarskiego, gdyż psychiatra posiada uprawnienia do wystawienia L4 wstecz na nieco innych warunkach niż pozostali lekarze. Normalnie możliwe jest wystawienie zwolnienia lekarskiego do 3 dni wstecz. Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli udamy się do psychiatry? Okres ten może być znacznie wydłużony, o ile psychiatra stwierdzi, że jest to zasadne. Dotyczy to sytuacji, gdy psychiatra stwierdził u pacjenta zaburzenia psychiczne, które ograniczają jego zdolność do oceny własnego postępowania. Rozróżnić należy tu jednocześnie zawód psychologa i psychoterapeuty. Odpowiedź na pytanie, czy psycholog może wystawić L4 jest bowiem negatywna, podobnie jak ma to miejsce w przypadku psychoterapeuty.

Czytaj także:

W przypadku problemów psychicznych najlepiej zgłosić się bezpośrednio do psychiatry, gdyż ten nie tylko będzie w stanie wystawić zwolnienie lekarskie w razie potrzeby, ale również zaproponuje odpowiednie leczenie. Zamiast zatem zgłaszać się po L4 na depresję od lekarza rodzinnego, najlepiej swoje kroki skierować do specjalisty, który zajmuje się konkretnymi przypadkami pacjentów. Nie trzeba w tym celu wybierać wizyty na NFZ. Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? Oczywiście, on również może wystawić zwolnienie, o ile posiada upoważnienie z ZUS, by móc wystawiać L4 chorobowe. Ile wynosi za każdy dzień płatność świadczenia w tym przypadku, zależne jest od kilku czynników, co szerzej omówione będzie w dalszej części artykułu. Poruszymy tam również temat tego, czy zwolnienie od psychiatry jest płatne 100 procent, a jeśli już, to w jakich przypadkach jest to możliwe.

Zwolnienie lekarskie online

W tym miejscu warto podkreślić jednak, że brak możliwości dostania się do specjalisty od ręki stacjonarnie nie powinien stanowić przesłanki do rezygnacji kontaktu z lekarzem. W uzasadnionych przypadkach można otrzymać zwolnienie lekarskie online bez konieczności długiego oczekiwania na konsultację stacjonarną. E-zwolnienie od psychiatry wystawiane jest wyłącznie, jeśli lekarz stwierdzi jego zasadność, czyli niezdolność pacjenta do świadczenia obowiązków zawodowych w związku ze swoim stanem psychicznym.

Kiedy zwolnienie od psychiatry na pewno jest płatne 100%?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry podlega podobnym zasadom, jeśli chodzi o czas przysługujących dni czy wysokość świadczenia, co zwolnienia wystawiane przez innych lekarzy. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje świadczenie w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia. Oznacza to, że zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne 100% nie będzie. 100% płatność za zwolnienie lekarskie przysługuje wyłącznie pacjentkom w ciąży, a także osobom, które niezdolne są do pracy w związku z wypadkiem, którego doznały w pracy lub w drodze do pracy.

Jakie choroby mogą być podstawą do wystawienia zwolnienia lekarskiego?

Warunkiem otrzymania zwolnienia wystawionego przez psychiatrę jest stwierdzenie przez niego w czasie konsultacji niezdolności pacjenta do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jeśli zatem pacjent ma problemy natury psychicznej, które wpływają na jego codzienne funkcjonowanie czy wykonywanie obowiązków zawodowych, L4 jest jak najbardziej zasadne i z pewnością lekarz nie odmówi takiego zaświadczenia. L4 można otrzymać między innymi w przypadku depresji, nerwicy, a także problemów psychicznych w związku z mobbingiem w pracy czy traumatycznymi przeżyciami. Ostatecznie każdorazowo to lekarz psychiatra decyduje, kiedy pacjentowi faktycznie potrzebne jest L4 i na jak długo je wystawi.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?        

W przypadku niezdolności do pracy pracownik może nie stawić się do pracy posiłkując się zwolnieniem (także od psychiatry). Jak długo jednak jest to możliwe? Zgodnie z przepisami niezdolny do pracy pracownik ma prawo do przebywania na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni w roku. Zaświadczenie od lekarza uprawnia go jednocześnie do pobierania wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku chorobowego. Jeśli po tym czasie kontrola i przeprowadzane badanie wykażą, że pacjent nadal jest chory, może on starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, a to wystawione może być na nie dłużej niż 12 miesięcy. Inne zasady znów dotyczą macierzyństwa – wyjątkiem jest ciąża, gdy na zwolnieniu można przebywać 270 dni.

Zgodnie z przepisami nie jest również możliwe na L4 wypowiedzenie umowy o pracę, a zwolnienie lekarskie od psychiatry nie stanowi w tym przypadku wyjątku. Są jednak tutaj pewne dodatkowe uprawnienia pozwalające na rozwiązanie umowy o pracę z przebywającym na zwolnieniu pracownikiem, jednak dotyczą one konkretnych przypadków (np. długotrwałej nieobecności w pracy). Należy jednocześnie zaznaczy, że pracodawca, który podejrzewa nierzetelność swoich pracowników, może zlecić kontrolę, a jeśli w kontroli wykazane będą nadużycia, w konsekwencji może rozwiązać umowę. Jednocześnie pacjent przebywający na zwolnieniu lekarskim od psychiatry ma prawo do wypowiedzenia umowy swojemu pracodawcy i rezygnacji z pracy.

Oceń tekst

Średnia ocen: 3.4 / 5. Liczba głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy