Jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup — badania, diagnostyka

Dodano: 30.07.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.
4.1
(11)

Ból kręgosłupa jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości zarówno u pracowników biurowych, jak i pracowników wykonujących ciężkie prace fizyczne. Pacjent odczuwa zwykle ból kręgosłupa, jeśli dojdzie do przeciążenia elementów tworzących układ kostny. Jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup? Na jak długo zwolnienie lekarskie na kręgosłup może otrzymać pacjent? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup — jakie choroby się kwalifikują?

Zwolnienie lekarskie to dokument wystawiany przez lekarza, który stwierdza czasową niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków służbowych. Na co wziąć zwolnienie lekarskie? Obecnie nie ma katalogu chorób, które kwalifikują pacjentów do czasowej lub trwałej niezdolności do pracy. Aktualnie wystawiane zwolnienia nie posiadają rubryki zawierającej zapis nazwy choroby lub dolegliwości. Pracodawca z kolei nie jest uprawniony, by widzieć, na co choruje pracownik. Jedną z częstych przyczyn zwolnień są problemy z kręgosłupem.

Czytaj także:

Przyczyny bólu kręgosłupa mogą być różne. Zalicza się do nich brak ruchu podczas pracy, praca siedząca lub stojąca, podnoszenie ciężarów oraz częste schylanie się. Z bólem pleców często zmagają się również kobiety w ciąży. Jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup? Jeśli uczucie bólu jest bardzo silne i w znacznym stopniu przeszkadza pacjentom w wykonywaniu obowiązków, konieczny może okazać się kontakt z lekarzem i diagnostyka. Lekarz może wówczas wystawić pracownikowi L4 i zalecić odpoczynek do momentu poprawy stanu zdrowia. W tym czasie pracownik może mieć zalecone np. stosowanie farmakoterapii (przyjmowanie leków lub maści przeciwbólowych na receptę lub bez recepty).

W celu otrzymania zwolnienia lekarskiego na bolący kręgosłup nie trzeba udawać się osobiście do lekarza. Wygodną opcją jest zwolnienie lekarskie online. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i wypełnić zamieszczony w nim zgodnie z prawdą formularz medyczny, by móc otrzymać L4 i poprawić swoje zdrowie, regenerując siły przed powrotem do pracy.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim na kręgosłup?

O tym, jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup przez chorych pracowników mowa była wcześniej. Zwolnienie otrzymać może pracownik posiadający ubezpieczenie chorobowe w ZUS. Ile można być na zwolnieniu lekarskim na kręgosłup? Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim jest limitowany określoną liczbą dni. Zgodnie z przepisami prawa, pacjenta obowiązuje zwolnienie lekarskie w wymiarze 182 dni w ciągu roku. Wyjątek dotyczy kobiet w ciąży oraz pacjentów cierpiących na gruźlicę – w tych przypadkach świadczenie może być pobierane przez okres 270 dni. W niektórych sytuacjach, po zakończeniu L4, pracownik jest nadal niezdolny do pracy. Wówczas przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawane jest na okres nieprzekraczający 12 miesięcy.

Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo? O tym, ile dni L4 otrzyma jednorazowo pracownik, decyduje lekarz po przeprowadzeniu postępowania diagnostycznego. Okres ten może być różny, jednak co do zasady żaden lekarz nie wystawi jednorazowo zwolnienia na 182 dni – może wystawić natomiast L4 na okres krótszy z możliwością przedłużenia. Lekarze mogą wystawić L4 maksymalnie 3 dni wstecz. Wyjątek stanowi zwolnienie lekarskie od psychiatry.

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie na kręgosłup?       

Czynności prowadzące do tego, jak dostać zwolnienie lekarskie na kręgosłup, nie są skomplikowane. Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz rodzinny i specjalista, poza tym możliwe jest wystawienie przez lekarza zwolnienia online. Równie ważna jest kwestia „wypis ze szpitala a zwolnienie lekarskie”. Należy mieć na uwadze, że zaświadczenie o przyjęciu lub wypis chorego ze szpitala nie są tym samym, co zwolnienie lekarskie. Jeśli lekarz w trakcie badania stwierdzi niezdolność pracownika do pracy, ma obowiązek wystawić L4. Obowiązek ten ma również lekarz, który przyjmuje chorego w szpitalu. Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? Zwolnienie może wypisać każdy lekarz, który ma podpisaną umowę z ZUS.

Oceń tekst

Średnia ocen: 4.1 / 5. Liczba głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy