Od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
0
(0)

Prawo do zasiłku chorobowego mają kobiety w ciąży, które posiadają ubezpieczenie chorobowe. W myśl przepisów prawa pracowników obowiązuje ubezpieczenie obowiązkowe (w przypadku umowy o pracę) oraz ubezpieczenie dobrowolne (w przypadku umowy zlecenie). Od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie? Po odpowiedź na pytania, kiedy kobiecie ciężarnej wolno iść na zwolnienie ciążowe oraz ile wynosi zasiłek chorobowy w ciąży, zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie — przyczyny zwolnień w ciąży

Pracownia w ciąży może skorzystać z L4, jeśli posiada ubezpieczenie chorobowe. Od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie? Jeśli chodzi o L4 w ciąży, kobieta ciężarna może otrzymać zaświadczenie od lekarza już od dnia zajścia w ciążę, aż do momentu porodu. Kiedy kobieta ma L4 ciążowe, pracodawca, zgodnie z prawem, nie może wypowiedzieć ani rozwiązać pracownicy umowy o pracę w okresie ciąży, podobnie jest w okresie urlopu macierzyńskiego po porodzie.

Czytaj także:

Jakie są wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży? Niezdolność do wykonywania pracy w związku z ciążą związana jest przede wszystkim z samopoczuciem kobiety. Lekarz, który prowadzi ciążę, zobowiązany jest do wystawienia dokumentu np. w związku z powikłaniami w ciąży, poza tym L4 wskazane jest w przypadku niezdolności do pracy związanej z zagrożeniem poronieniem. Zwolnienie może też dotyczyć kobiet, u których występuje zagrożenie przedwczesnym porodem, co może wpłynąć niekorzystnie zarówno na dziecko, jak i na zdrowie kobiety. L4 w ciąży może zostać wystawione również w wyniku choroby, a także w sytuacji, w której zatrudniona wykonuje pracę w mających negatywny wpływ na zdrowie jej oraz dziecka warunkach. Przyszła mama może również przebywać na zwolnieniu, jeśli wykonuje stresującą pracę, która może wpłynąć negatywnie na jej zdrowie.

Jeśli pracownik jest chory i przysługuje mu zwolnienie lekarskie z tytułu ubezpieczenia, a osobista wizyta u lekarza nie jest możliwa np. ze względu na pogarszający się stan zdrowia, skorzystać może z opcji, jaką jest e-zwolnienie. W celu otrzymania zwolnienia należy uzupełnić zamieszczony w Internecie formularz, który dokładnej analizie podda lekarz i jeśli będą ku temu przesłanki zdrowotne, wystawi w związku z powyższym dokument potwierdzający niezdolność pracownika/pracownic do wykonywania pracy.

Ciąża zagrożona a L4 – czy można otrzymać je już w 3 miesiącu ciąży?

O tym, od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie, decyduje lekarz – co do zasady, jeśli są ku temu przesłanki, kobieta może je otrzymać już od dnia, w którym zaszła w ciążę. Ile dni jednorazowo zwolnienie lekarskie w ciąży może trwać? W trakcie ciąży kobiecie przysługuje prawo do 270 dni zwolnienia lekarskiego. Ostateczna długość zwolnienia zależy od tego, od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie, w zależności od stanu zdrowia pacjentki.

Jak ZUS wypłaca L4 w ciąży? Przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy pracownica w ciąży otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, które wypłacane jest przez pracodawców. Po upływie tego czasu wypłata wynagrodzenia, zwanego teraz zasiłkiem chorobowym, należy do ZUS. Jeśli kobieta zatrudniona jest w oparciu o umowę zlecenie, w tym wypadku wypłatą zasiłku chorobowego zajmuje się ZUS przez cały okres, w którym pracownica jest niezdolna do pracy. Kiedy można iść na L4 w ciąży w nowej pracy? W przypadku umowy o pracę okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy wynosi 30 dni. W kwestii L4 w ciąży a koniec umowy należy wiedzieć, że zarówno w przypadku końca umowy o pracę, jak i w przypadku umowy na czas nieokreślony pracodawcy nie mają prawa do wypowiedzenia ani rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży.

L4 w ciąży — chodzące czy leżące?       

To, od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie, zależy przede wszystkim od stanu zdrowia kobiety. Decyzję o wystawieniu zwolnienia zawsze podejmują lekarze po przeprowadzonym wywiadzie i odpowiednich badaniach. Kobieta podczas kontroli lekarskiej, aż do momentu, kiedy nastąpi poród, może otrzymać zwolnienie leżące (kod 1) lub chodzące (kod 2). W przypadku L4 leżącego, zwolnienie w całości powinno zostać wykorzystane na rekonwalescencję. Jedyne aktywności mogą dotyczyć konsultacji lekarskich wymagających stacjonarnej wizyty, a także wizyty w szpitalu oraz wyjścia do apteki. Jeśli kobieta otrzyma L4 chodzące, może wykonywać czynności zaspokajające jej podstawowe potrzeby życiowe. Jeśli chodzi o wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim w ciąży, chorobowe w ciąży płatne jest w wysokości 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia (normalnie zasiłek pracownikom wykonującym pracę na podstawie stosunku pracy, jakim jest umowa o pracę, wynosi 80% wysokości pensji).

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy