L4 na depresję od lekarza rodzinnego — czy można je uzyskać?

Dodano: 30.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
2
(9)

Depresja zaliczana jest do jednej z najpoważniejszych chorób, która może być jedną z przyczyn samobójstw chorego. Do najważniejszych przyczyn choroby zalicza się złą kondycję psychiczną, bezsenność, obniżenie nastroju, a także problemy emocjonalne oraz wycofanie. Depresja jest chorobą dotykającą pracowników niezależnie od wieku, płci, czy też wykształcenia. Nierzadko pacjent z objawami depresji powinien leczyć się psychiatrycznie. Jaki lekarz na depresję może pomóc? Czy można otrzymać L4 na depresję od lekarza rodzinnego? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

L4 na depresję — jaki lekarz może je wypisać?

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który potwierdza niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych. U pracowników z depresją niezdolność do pracy może wynikać zarówno z niedyspozycji fizycznej, jak i psychicznej. Nieleczona depresja może wpływać negatywnie na stan zdrowia pacjenta, poza tym może prowadzić nawet do samobójstw, dlatego już w przypadku pojawienia się objawów chory powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Zwolnienie lekarskie wystawiać mogą wyłącznie lekarze, którzy mają podpisaną umowę z ZUS. L4 jest więc wystawiane przez lekarzy posiadających upoważnienie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także:

Czy możliwe jest L4 na depresję od lekarza rodzinnego? L4 wystawić może lekarz o określonej specjalizacji. Czy psycholog może wystawić L4 na depresję? Jeśli pacjent cierpi z powodu choroby, jaką jest depresja, powinien zgłosić się po pomoc do specjalistów. Na depresję możliwe jest zwolnienie lekarskie od psychiatry. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie jest możliwe wystawienie L4 z powodu niezdolności do pracy spowodowanej depresją przez psychologa oraz psychoterapeuty. Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie na depresję? Możliwe jest zwolnienie od psychiatry prywatnie, jednak należy mieć na uwadze, że powinien on posiadać umowę z ZUS.

Jeśli pacjent jest chory, a choroba utrudnia mu wykonywaną pracę, koniecznie powinien udać się do lekarza po zwolnienie. Kiedy pracownik z różnych względów nie może udać się osobiście do przychodni, rozwiązaniem może okazać się zwolnienie lekarskie online. W tym celu powinien wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który następnie zostanie dokładnie przeanalizowany przez lekarza. Jeśli lekarz stwierdzi zasadność zwolnienia lekarskiego, wystawi pracownikowi potrzebny dokument.

Diagnostyka i rozpoznanie depresji — jak wygląda?

Jeśli chodzi o kwestię L4 na depresję od lekarza rodzinnego, ważne jest, że jeśli chorzy nie są w stanie wykonywać pracy z powodu tego rodzaju chorób, mogą otrzymać zwolnienie po wcześniejszym kontakcie z psychiatrą. Jak załatwić zwolnienie lekarskie od psychiatry? W tym celu konieczna będzie wizyta, na której psychiatra przeprowadzi wywiad medyczny z pacjentem (często przez psychiatrów wykonywane są również wywiady z osobami z ich najbliższego otoczenia), a następnie wykona badania. Choroba, jaką jest depresja, wymaga odpowiedniej diagnostyki, która stanowić będzie podstawę do dalszego leczenia. Diagnostyka depresji obejmuje badanie psychiatryczne, które polega na obserwacji zachowania pacjenta. W zależności od stanu zdrowia pacjenta psycholog zleca pacjentowi odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, poza tym lekarz zlecić może również wykonanie tomografii głowy. Podczas leczenia często stosuje się farmakoterapię polegającą na podawaniu leków, poza tym sprawdzić się mogą terapie.

Przebywający na zwolnieniu lekarskim pacjent nie musi przedstawiać powodów, z jakich otrzymał L4, pracodawcy. Czy jeśli pacjent otrzyma L4 od psychiatry, a wyjazd z różnych względów będzie konieczny, będzie to możliwe? Jest to dopuszczalne podczas przebywania na zwolnieniu, jednak w przypadku zwolnień, pracownik, który przebywa na wyjeździe, nie może wykonywać aktywności, które mogą wpłynąć negatywnie na jego powrót do zdrowia. Przed planowanym wyjazdem konieczne jest więc powiadomienie i skonsultowanie się z lekarzem, który wystawił L4.

Na jak długo lekarz może wypisać L4 na depresję?

Ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Czas trwania zwolnienia lekarskiego od psychiatry wynosi tyle samo, co w przypadku czasu trwania zwolnień wystawianych przez innych lekarzy i wynosi 182 dni. Do psychiatry pacjent nie potrzebuje żadnego skierowania. Chociaż pracodawca w niektórych sytuacjach ma prawo do zwolnienia pracownika, to powodem wypowiedzenia umowy nie może być depresja. Do podjęcia decyzji o zwolnieniu może skłonić go np. nadużywanie zwolnień przez pracownika. Jeśli pracodawca ma do czynienia ze spadkiem jakości wykonywanych przez pracownika obowiązków, również może to skutkować jego zwolnieniem.

L4 na depresję — ile jest płatne?

Jeśli chodzi o zagadnienie „L4 na depresję od lekarza rodzinnego” – zwolnienie takie może zostać wystawione przez psychiatrę. Wynagrodzenie chorobowe ubezpieczonego w momencie powstania niezdolności do pracy przysługuje pracownikowi przez 33 dni w ciągu roku. Wypłaca je pracodawca i wynosi 80% wynagrodzenia pracownika. Po upływie tego okresu świadczenia (mowa już o zasiłku chorobowym) pieniądze nie są już wypłacane przez pracodawcę, a przez ZUS. Kwota ta w dalszym ciągu wynosi 80% wynagrodzenia pracownika. Wyjątek w wypłacie świadczeń stanowią kobiety w ciąży. Jeśli pracownica choruje i jest w ciąży, zasiłek chorobowy wynosi wówczas 100% podstawy.

L4 na depresję od lekarza rodzinnego — czy można je otrzymać?  

Jak zostało wspomniane wcześniej, L4 na depresję od lekarza rodzinnego nie zawsze jest możliwe. Zwolnienie lekarskie, którego przyczyną jest depresja, wystawić może przede wszystkim lekarz psychiatra, poświadczając czasową niezdolność do pracy pacjenta – nie zawsze jest natomiast możliwe zwolnienie na depresję od lekarza rodzinnego. Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o nerwicę. W przypadku tego rodzaju problemu L4 na nerwicę od lekarza rodzinnego pacjent raczej nie dostanie – pracownik zatrudniony na podstawie umowy może powinien w tym celu udać się do psychiatry.

Oceń tekst

Średnia ocen: 2 / 5. Liczba głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy