Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie — na ile, ile płatne?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
5
(4)

Największym nerwem organizmu jest nerw kulszowy. Pojawiająca się u pacjenta rwa kulszowa jest zwykle efektem podrażnienia lub ucisku na korzeń nerwu wychodzącego z kręgosłupa. U części pacjentów nerw może ulec również podrażnieniu w innym miejscu, jak chociażby w okolicy pośladka. W efekcie dojść może do wystąpienia reakcji zapalnej i związanych z nią dolegliwości bólowych. Choroba może skutecznie uniemożliwiać wykonywanie pracy, a w wielu przypadkach konieczne jest jej leczenie, dlatego bardzo ważna jest kwestia „rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie”. Czy lekarz może wypisać zwolnienie na rwę kulszową? Po odpowiedź na pytania zapraszamy do artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie — czy można je wziąć?

Korzonki lub zespoły korzeniowe, inaczej rwa kulszowa, to schorzenie, które może wywoływać różne objawy. Do jego najważniejszych objawów zalicza się silny ból pleców, poza tym choremu może doskwierać ból nóg. Objawy obejmować mogą również kręgosłup. Zalicza się do nich między innymi ból kręgosłupa, który może promieniować do nóg. Kolejny objaw rwy kulszowej to zaburzenia czucia. Inny objaw rwy kulszowej to mrowienie. Oprócz mrowienia pojawiać się może osłabienie mięśni i opadanie stopy, a także nietrzymanie moczu. Przyczyny schorzenia mogą być różne. Jedną z nich może być zwyrodnienie kręgosłupa, a także ucisk na korzeń nerwowy. Do innych przyczyn rwy kulszowej zalicza się ucisk korzeni przez guzy nowotworowe, a także cukrzyca. Szczególnym rodzajem schorzenia jest przewlekła rwa kulszowa, z którą związane jest uczucie bólu kręgosłupa, który promieniuje do nogi. Z czasem pojawiać się mogą również inne dolegliwości, do których zalicza się między innymi przykurcze mięśniowe.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o zagadnienie „rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie”, w przypadku ataku rwy lekarz powinien wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie, poza tym powinien przepisać leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Niekiedy choremu pracownikowi, który zmaga się z bólem, potrzebne mogą być zastrzyki. Jeśli cierpisz z powodu rwy kulszowej lub innej choroby, a ze względu na zły stan zdrowia nie możesz zgłosić się osobiście do przychodni, skorzystać możesz z opcji, jaką jest zwolnienie lekarskie online. W celu otrzymania zwolnienia należy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który następnie dokładnie przeanalizuje lekarz i jeśli będą do tego wskazania, wystawi L4.

Zwolnienie lekarskie na rwę kulszową — kto może je wypisać?

Jeśli chodzi o zagadnienie „korzonki a rwa kulszowa”, bardzo często rwa kulszowa potocznie nazywana jest korzonkami. Na początku choroby warto zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeśli jednak pacjentom dokuczają poważne dolegliwości, lekarz rodzinny powinien wystawić skierowanie do specjalisty. Kto może wypisać L4? Rwa kulszowa to schorzenie, z którym najlepiej udać się do specjalisty, jakim jest ortopeda, neurolog lub neurochirurg. Dopiero lekarze specjaliści mogą wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny. Do specjalisty udać się można również prywatnie. Jeśli chodzi o zagadnienie „rwa kulszowa a zdolność do pracy”, należy pamiętać, że schorzenie to może w znacznym stopniu ograniczyć możliwość wykonywania pracy, a w niektórych przypadkach konieczne może okazać się nawet wykonanie operacji. Osłabienie czucia, a także paraliż, czy też problemy z kontrolowaniem moczu świadczą o uszkodzeniu nerwu kulszowego. W przypadku nagłego pojawienia się tego rodzaju objawów konieczna może okazać się wizyta w szpitalu.

 

Ile może trwać zwolnienie lekarskie na rwę kulszową?

Mając na uwadze kwestię „rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie”, ważne jest także, ile trwa rwa kulszowa? Ostry atak rwy wraz z objawami towarzyszącymi może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Czas trwania schorzenia uzależniony jest od tego, jak szybko pacjent podejmie leczenie. Czas przebywania na zwolnieniu lekarskim uzależniony jest od między innymi od intensywności bólu, a także konieczności przeprowadzenia fizjoterapii. L4 na rwę kulszową trwa zwykle od 1 do 2 tygodni, jednak w zależności od stanu zdrowia pacjenta może trwać znacznie dłużej. Jeśli po zakończeniu zwolnienia choroba nie ustępuje, a pracownik w dalszym ciągu nie jest w stanie wykonywać pracy, po konsultacji z lekarzem konieczne może być przedłużenie L4.

Co wolno, a czego nie wolno robić przy rwie kulszowej? Każdorazowo to lekarz decyduje o tym, co pacjent może robić, a czego nie, jeśli wystąpiła u niego rwa kulszowa. Leżeć czy chodzić? Początkowo zaleca się leżenie. Czas leżenia nie powinien być jednak zbyt długi i zwykle wynosi maksymalnie 1-2 dni. Dłuższy czas leżenia zaleca się pacjentom z ostrym bólem i uciskiem. W miarę upływu czasu chory powinien stopniowo zacząć chodzić. Intensywność chodzenia powinna być jednak zwiększana stopniowo. Jeśli objawy zaczną ustępować, wskazane są regularne spacery.

Oceń tekst

Średnia ocen: 5 / 5. Liczba głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy