Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka?

Dodano: 30.07.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.
4
(26)

Zespół cieśni nadgarstka, inaczej ZCN, to schorzenie dotyczące ręki, która jest regularnie przeciążona wykonywaniem powtarzających się czynności. Pojawia się w wyniku długotrwałego ucisku nerwu biegnącego w kanale nadgarstka. Najważniejsze objawy choroby u pacjenta to drętwienie, mrowienie i ból palców, poza tym pacjent może skarżyć się na obecność bólu, który promieniuje do przedramienia. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka może przyczynić się do trwałego uszkodzenia nerwu pośrodkowego, poza tym może doprowadzić do niepełnosprawności ręki i w konsekwencji stać się przyczyną trwałego inwalidztwa. Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka może otrzymać pacjent? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Zabieg cieśni nadgarstka — jak długo chory dochodzi do zdrowia?

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka mogą być różne. Główną przyczyną jest praca, która wymaga wykonywania ciągłych, powtarzalnych ruchów nadgarstka. Sprzyjać może temu np. praca przy komputerze, czy też intensywne ćwiczenia fizyczne lub ciągłe powtarzanie tych samych czynności w pracy. Zespół cieśni nadgarstka może wiązać się z uszkodzeniem mechanicznym w obrębie nerwu pośrodkowego, poza tym może być efektem schorzeń, które wywierają ucisk na nerwy. Do czynników przyczyniających się do powstania zespołu cieśni u pacjentów zalicza się np. choroby reumatyczne i endokrynologiczne oraz ciąża, poza tym cierpieć mogą na niego pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi oraz dawcy szpiku. Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu testów klinicznych. Niekiedy potrzebne może być wykonanie EMG (elektromiografii).

Czytaj także:

Zespół cieśni wymaga leczenia. Jeśli chodzi o cieśń nadgarstka, leczenie polega na stosowaniu metody (metod), która nie jest inwazyjna. Ważne jest zwłaszcza unieruchomienie nadgarstka przy użyciu ortezy, która chroni nerwy przed uciskiem. Sprawdzić się może także chłodzenie nadgarstka oraz unikanie ruchów, które mogą doprowadzić do nasilenia objawów. Dolegliwości bólowe łagodzą również ultradźwięki. Niesprawny nadgarstek przyczyniający się do znacznego obniżenia sprawności pacjenta lub inna poważna choroba wymagać mogą zwolnienia. Jeśli osobisty kontakt z lekarzem z różnych powodów nie jest możliwy, rozwiązaniem może okazać się zwolnienie lekarskie online. Wystarczy dostęp do komputera z Internetem i wypełnienie formularza medycznego, na podstawie którego lekarz, po dokładnym zapoznaniu się z informacji w nim zawartymi, wypisać może L4.

Operacja zespołu cieśni nadgarstka

U znacznej części pacjentów z zespołem cieśni wykonuje się operację, która polega na przecięciu skóry, poza tym przecina się tkankę podskórną i rozcięgno dłoniowe. Operację wykonuje chirurg. Po operacji zaleca się pacjentowi stosowanie przez kilka dni produktów przeciwbólowych. Jak długo boli ręka po operacji cieśni nadgarstka? Dolegliwości bólowe po zabiegu chory może odczuwać przez kilka dni. Czy u pacjentów występują skutki uboczne po operacji cieśni nadgarstka? Oprócz dolegliwości bólowych u pacjentów występować może także przeczulica blizny pooperacyjnej, poza tym do innych powikłań w związku z zabiegiem zaliczyć można osłabienie chwytu w dłoni. Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka przysługuje pacjentowi? To, ile zwolnienia lekarskiego przy zespole cieśni nadgarstków otrzyma pacjent, w dużym stopniu zależy od rodzaju oraz intensywności pracy, jaką wykonuje. W przypadku lżejszych prac lekarz wypisać może L4 na okres 2-4 tygodni, natomiast przy intensywnej pracy lekarze przepisać mogą pacjentom zwolnienie na okres nawet kilku miesięcy.

Rehabilitacja po zabiegu cieśni nadgarstka a zwolnienie lekarskie

To, ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka otrzyma pacjent, zależy przede wszystkim od rodzaju i intensywności wykonywanej pracy. Operacja cieśni nadgarstka związana jest ze zwiększeniem przestrzeni w kanale nadgarstka, w miejscu, w którym doszło do rozwoju stanu zapalnego. Efekt dać może przecięcie więzadła poprzecznego. Po wykonaniu operacji więzadło zrasta się i nie występuje ucisk na kanał – jednym z celów zabiegu jest wydłużenie więzadła. Zoperowana cieśnia nadgarstka wymaga rehabilitacji. Jeśli chodzi o zespół cieśni nadgarstka, ćwiczenia rehabilitacyjne są niezbędne – początkowo specjaliści zalecają wykonywanie lekkich ćwiczeń, aby nie zostały nadwyrężone szwy. Często stosowane są techniki takie jak kinezyterapia oraz fizykoterapia. Sprawdzić się mogą także terapie ciepłem lub zimnem oraz stosowanie plastrów mających na celu poprawę elastyczności mięśni oraz skóry ręki.

Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka należy się pacjentowi?

Zwolnienie lekarskie po operacji cieśni nadgarstka wystawiane jest przez lekarza na okres, którego długość uzależniona jest od wielu czynników. Ile L4 po zabiegu cieśni nadgarstka może otrzymać pacjent? Jeśli chodzi o wykonany zabieg cieśni nadgarstka, ile zwolnienia otrzyma chory, zależy przede wszystkim od stanu jego zdrowia oraz rodzaju i intensywności pracy, jaką wykonuje. Jak zostało wspomniane wcześniej, przy pracach, które nie wymagają większego wysiłku fizycznego wystarczyć mogą 2-4 tygodnie L4, natomiast przy intensywnych pracach czas ten może ulec wydłużeniu i wynieść może nawet kilka miesięcy.

Kiedy pacjent po zabiegu cieśni nadgarstka wraca do zdrowia?

Operacja cieśni nadgarstka może przynieść oczekiwany efekt przy właściwej rehabilitacji. Czego nie wolno po operacji cieśni nadgarstka? Przede wszystkim nie powinny być nadwyrężane dłonie – należy więc unikać podnoszenia ciężarów powyżej 1 kg. Nie należy również drapać i smarować rany oraz powstałego obrzęku, poza tym należy pamiętać, by opatrunki były czyste. Nie zaleca się także wykonywania prac ręką, do których zalicza się np. trzymanie w palcach i używanie myszy komputerowej. Nie jest wskazane także spożywanie alkoholu i palenie papierosów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapisać się można na dodatkową konsultację, zadając lekarzowi pytania, na które odpowiedzi do końca nie znamy.

Jeśli chodzi o powrót do zdrowia i pracy po operacji, uzależniony jest on przede wszystkim od charakteru pracy. Najczęściej powrót do pracy możliwy jest między 2. a 8. tygodniem po zakończonym zabiegu, jednak w praktyce każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Oceń tekst

Średnia ocen: 4 / 5. Liczba głosów: 26

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy