Czy na L4 można wychodzić z domu? Co wolno na zwolnieniu?

Dodano: 28.07.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.
3.8
(5)

Lekarz, który wystawia zwolnienie chorobowe na czas powrotu pracownika do zdrowia musi wskazać, czy obowiązuje go L4 chodzące, czy też leżące. Pamiętać należy jednak, że zgodnie z przepisami prawa – niezależnie od kodu choroby oraz zaleceń chorego – zabronione jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy. Dotyczy to zarówno pracy zarobkowej, jak i bezpłatnej. Czy na L4 można wychodzić z domu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

E-konsultacja L4 online w 15 minut? Wypełnij ankiete ➡️

Czy na L4 można wychodzić z domu — zwolnienie na dziecko

Zarówno czas, jak i sposób wykorzystania L4 na dziecko przez pracowników określone są przepisami prawa. Komu przysługuje L4 na dziecko i czy na L4 można wychodzić z domu? Do zwolnienia na dziecko prawo mają rodzice, którzy muszą sprawować nad nim osobiście opiekę na czas choroby. Długość zwolnienia zależy od wieku, w jakim jest dziecko – w przypadku dzieci w wieku do 14 lat przewidziane jest do 60 dni zwolnienia w roku kalendarzowym. Jeśli chodzi o dzieci starsze, okres ten wynosi 14 dni w roku.

Czytaj także:

Zarówno ojciec, jak i matka mogą otrzymać L4 na dziecko. Czy można wychodzić z domu, mając pod opieką dziecko własne, przysposobione lub przyjęte na wychowanie i utrzymanie? Przepisy prawa w tej kwestii nie są do końca jednoznaczne. Konsekwencje w postaci cofnięcia świadczeń (zasiłku) przez ZUS mogą wynikać z wykonywania przez ten okres pracy zarobkowej, obecności innych członków rodziny w gospodarstwie, którzy mogliby sprawować opiekę nad dzieckiem, a także w przypadku wykorzystania zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli chodzi o wychodzenie z domu, przy kontroli ZUS konieczne mogą okazać się wyjaśnienia. W tym przypadku problemem nie powinno być np. pilne wyjście do apteki lub sklepu, jednak opuszczenie domu na kilka godzin np. w celu załatwienia własnych spraw może już stanowić wskazanie do cofnięcia świadczeń.

Jeśli pracownik potrzebuje pilnie L4 na chore dziecko, a stacjonarna wizyta u lekarza nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się zwolnienie lekarskie. W tym celu wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny – podczas internetowej wizyty u lekarza (jeśli będą ku temu wskazania) uzyskasz L4 online, które automatycznie otrzyma pracodawca i ZUS.

Czy na zwolnieniu ciążowym można wychodzić z domu?

Zwolnienie lekarskie w przypadku pracownicy będącej w ciąży może trwać maksymalnie 270 dni. Czy na L4 w ciąży można wychodzić z domu? Przepisując zwolnienie, lekarz podaje adres pobytu pacjentki. Jeśli kobieta w ciąży przebywa na zwolnieniu oznaczonym 2, może zmieniać miejsce pobytu pod warunkiem, że powiadomi o tym fakcie ZUS w terminie do 3 dni od zajścia zdarzenia. Podczas przebywania na L4 ciężarna nie powinna wykonywać ciężkich prac fizycznych, poza tym zabronione jest wychodzenie z domu w celach rozrywkowych.

Lekarz wypisać może pacjentowi również L4 na kręgosłup. Czy można wychodzić z domu, będąc na zwolnieniu? L4 z kodem cyfrowym 1 oznacza, że chory musi pozostać w domu – chyba że jest do tego zmuszony przez konieczną wizytę lekarską lub podstawowe zakupy w pobliskim sklepie. Czy na L4 od psychiatry można wychodzić z domu? W tym przypadku pacjent może wychodzić z domu, np. na spacer lub wykonywać inne czynności, jednak informacje o tym, co wolno pacjentowi powinny znaleźć się w zaleceniach lekarskich.

Czy na zwolnieniu L4 można spodziewać się kontroli?

O tym, czy na L4 można wychodzić z domu, decyduje wiele czynników. Będąc na zwolnieniu nikogo nie powinna dziwić kontrola ZUS L4. Pracownicy ZUS mogą w każdej chwili sprawdzić, w jaki sposób chory pacjent wykorzystuje zwolnienie. Przeprowadzenie kontroli ma też na celu ustalenie, czy będący na zwolnieniu pracownik nie wykonuje aktywności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza.

Oceń tekst

Średnia ocen: 3.8 / 5. Liczba głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy